SuperBiz wiadomości Ziobro zagoni więźniów do pracy! Szykuje się rewolucja

Ziobro zagoni więźniów do pracy! Szykuje się rewolucja

28.04.2016, godz. 12:24
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro foto: EAST NEWS

Osadzenie kogoś w więzieniu obecnie ma dwa wymiary. Z jednej strony samo pozbawienie wolności jest karą na tyle srogą, że, chcąc jej uniknąć w przyszłości, przestępca może wkroczyć na ścieżkę prawego postępowania. Z drugiej strony pobyt w więzieniu ma mu dać czas na resocjalizację i przemyślenie swojego zachowania. Resort sprawiedliwości uważa, że tego czasu jest obecnie za dużo i zamierza zagonić więźniów do pracy!

W powszechnym odbiorze osadzony niemal złapał Pana Boga za nogi. Wprawdzie nie jest wolny, ale za darmo go karmią, leczą i dają dach nad głową. Więzień ma więc często lepiej niż osoba wolna, ale żyjąca na granicy ubóstwa – z takim myśleniem o osadzonych spotkaliśmy się chyba wszyscy.

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztuje nas utrzymanie więźniów? Dożywocie to ponad milion złotych

Wygląda na to, że taki obraz odsiadki może wkrótce odejść w niepamięć. Chce go zmienić Ministerstwo Sprawiedliwości, na którego czele stoi minister Zbigniew Ziobro. Według pomysłów resortu, więźniowie sami mieliby płacić za swoje utrzymanie! Jak to wszystko ma wyglądać?

ZOBACZ TEŻ: Zobacz, ile zarabiają więźniowie

Założenia planu tłumaczył na wczorajszej konferencji wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Mówił, że obecnie polski obywatel płaci w podatkach na utrzymanie więźnia aż 3150 zł miesięcznie, podczas gdy 70 proc. osadzonych nie pracuje. Aby dane te uległy odwróceniu, ministerstwo chce wprowadzić pilotażowy program aktywizacji zawodowej więźniów.

Będzie on podzielony na trzy części:

1. Przy zakładach karnych zostanie zbudowane 40 hal produkcyjnych,w których będą zatrudnieni więźniowie. Budynki mają powstać w latach 2016-2023. Środki na budowę będą pochodziły z Funduszy Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, dzięki czemu obywatele nic za to nie zapłacą – wspomniane fundusze czerpią bowiem pieniądze z potrąceń z wynagrodzeń więźniów.

2. Rozszerzona zostanie możliwość nieodpłatnej pracy na rzecz samorządów. Obecne przepisy mówią, że osadzony może wykonywać jedynie prace porządkowe, po zmianie prawa będzie mógł uczestniczyć we wszystkich zadaniach samorządu wskazanych w przepisach.

3. Dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się zatrudnić więźniów, mają zostać zwiększone specjalne ulgi. Obecnie występują one w formie dotacji, które mają się podnieść, bo z wynagrodzeń osadzonych będą potrącane większe pieniądze. Zewnętrzne firmy będą też mogły zatrudniać więźniów we wspomnianych wcześniej 40 przywięziennych halach.

Źródło: biznes.onet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: