SuperBiz wiadomości Żołnierze Wyklęci na monetach. "Inka" na dziesięciozłotówce wartej 120 zł [ZDJĘCIA]

Żołnierze Wyklęci na monetach. "Inka" na dziesięciozłotówce wartej 120 zł [ZDJĘCIA]

21.02.2017, godz. 12:57
Inka.
foto: NBP

Narodowy Bank Polski wyemituje monety kolekcjonerskie z Żołnierzami Wyklętymi. W poniedziałek 27 lutego do obiegu trafi srebrna moneta 10 zł z "Inką", którą będzie można płacić w sklepach. Jednak jej cena wynosi aż 120 zł.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". To inicjatywa zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którą dopełnił jego następca Bronisław Komorowski. Z tej okazji w poniedziałek 27 lutego NBP wypuści do obiegu okolicznościowe srebrne monety, które będą pełnowartościowym środkiem płatniczym.

Zobacz również: 500-złotowy banknot NBP z Sobieskim już w obiegu! [GALERIA]

Będą to dwie dziesięciozłotówki. Pierwsza z serii: "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" przedstawia Żołnierzy Niezłomnych. Druga z nich została poświęcona słynnej sanitariuszce Żołnierzy Wyklętych Danucie Siedzikównie "Ince".Cena emisyjna wynosi aż 120 zł.

Jak przypomina NBP, wszystkie znaki pieniężne emitowane przez bank - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. To znaczy, że każdy sprzedawca ma obowiązek przyjąć płatność np. najnowszą monetą. Jednak w sytuacji kiedy moneta jest warta 12-krotnie więcej niż jej nominał, trudno oczekiwać, że trafi się na nią w obiegu.

Nowe monety kolekcjonerskie będą do nabycia w oddziałach okręgowych banku. Można też je kupić za pośrednictwem sklepu internetowego NBP. Całkowity nakład to 17 tys. sztuk.

"Inka" została skazana na karę śmierci po pokazowym procesie w 1946 roku, mając niespełna 18 lat. Komuniści oskarżyli ją o udział w "bandzie Łupaszki", nielegalne posiadanie broni oraz o wydanie rozkazu zastrzelenia dwóch funkcjonariuszy bezpieki, czego później jej nie udowodniono.

W wolnej Polsce Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał wyrok śmierci na "Inkę" za nieważny. 28 sierpnia 2016 roku, w 70. rocznicę wykonania wyroku, w Gdańsku odbył się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk".

 

Źródło: nbp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: