SuperBiz wiadomości ZUS wyśle listy do Polaków. Dowiesz się, ile dostaniesz emerytury

ZUS wyśle listy do Polaków. Dowiesz się, ile dostaniesz emerytury

20.06.2017, godz. 14:42
ZUS upraszcza procedury
foto: EAST NEWS

Od poniedziałku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła listy do Polaków. 19 mln sztuk korespondencji otrzymają petenci z informacją, ile ubezpieczony posiada na koncie.

Wysyłanie informacji o stanie konta klientów ZUS-u ma potrwać do końca sierpnia. Informację o hipotetycznej emeryturze otrzymają wszyscy ci, na których konto w Zakładzie wpłynęła przynajmniej jedna składka.
Podany w liście stan konta będzie odzwierciedlał sytuację na koniec 2016 roku. Wśród danych, które się w nim znajdą będzie m.in. kwota, jaką zgromadzili na koncie, ilość składek emerytalnych i ich wysokość za 2016 rok. Dowiedzą się także, ile trafiło na subkonto w ZUS, a ile na OFE (jeśli ktoś jest jego członkiem).

Zobacz także: Zatrudniasz pracowników sezonowych? W tym roku możesz mieć z tym problem


W liście znajdą się dwie kwoty: pierwsza - zakładając, że do końca osiągnięcia wieku emerytalnego klient będzie odkładał składki o tej samej wysokości, co dotychczas; druga – na podstawie obecnie zgromadzonych składek, z założeniem, że świadczeniobiorca nie będzie już pracował.

Sprawdź również: Abolicja abonamentowa. Darują długi, jeśli zapłacisz za pół roku z góry


W dokumencie przyjęto aktualnie obowiązujący wiek emerytalny – 67 lat (wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie obowiązywać od 1 października b.r.).
Dane zawarte w liście będzie można sprawdzić również drogą elektroniczną – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Źródło: /wp.pl /businessinsider.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: