SuperBiz wiadomości Zwalniali stewardesy za ciążę lub ślub. Teraz ma się to zmienić

Zwalniali stewardesy za ciążę lub ślub. Teraz ma się to zmienić

27.08.2015, godz. 12:16
check in, samolot, lotnisko, paszport
check in, samolot, lotnisko, paszport, United Airlines foto: Dreamstime

Choć w XXI w. wydaje się to niemożliwe, bardzo „ciekawa” polityka kadrowa obowiązywała do niedawna w jednej z linii lotniczych. Pracownice personelu pokładowego były zwalniane z pracy, jeśli zaszły w ciążę bądź też ośmieliły się wyjść za mąż w ciągu pięciu lat (sic!) od zatrudnienia. Teraz polityka ta ma być złagodzona, ale zmiany i tak wydają się kontrowersyjne.

Nie chodzi tu bynajmniej o jakieś małe, nikomu nieznane linie lotnicze, ale o Qatar Airways, które przez firmę konsultingową Skytrax zostały uznane w tym roku za najlepsze na świecie! Mimo tak prestiżowego wyróżnienia przewoźnik zwalniał kobiety za zajście w ciążę lub zawarcie związku małżeńskiego. Swoje podejście zmienił dopiero po ostrej krytyce ze strony Międzynarodowej Organizacji Pracy.

ZOBACZ TEŻ: Które linie lotnicze wybrać? Ranking Skyscannera

Teraz jest nieco lepiej. Jeśli stewardesa zajdzie w ciążę, zostanie czasowo przeniesiona do pracy na lotnisku, z kolei panie, które zdecydują się na zamążpójście, nie będą zwolnione, jeśli uprzednio poinformują o tym pracodawcę. Wprawdzie to zmiana na lepsze, ale i tak jest kontrowersyjna. Qatar Airways zatrudniają obecnie 9 tys. członków personelu pokładowego - aż 75 proc. z nich stanowią panie.

Źródło: biztok.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: