Instytucje finansowe, które widzą LUDZKIE potrzeby

SE 2014-12-02 3:00

Spółdzielcze kasy to instytucje z jednej strony podlegające prawom ekonomii, dostosowujące swoją ofertę do wymagań rynku oraz potrzeb konsumentów. Z drugiej strony zaś, legitymując się kodeksem etycznym i honorowymi zasadami spółdzielczymi, działają dla dobra społeczności.

Misją SKOK-ów zawsze była walka z lichwą. Przez ponad dwie dekady swojej działalności dały one wielu Polakom dostęp do usług finansowych. Były to często osoby niezamożne, które bez wsparcia SKOK-ów najpewniej udałyby się do parabanków, które nierzadko udzielają pożyczek na lichwiarski procent.

Od ponad 20 lat spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe cieszą się zaufaniem Polaków. Ostatnie badania instytutu Millward Brown, przeprowadzone na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, udowodniły, że SKOK-om ufa ponad 92 proc. ich członków.

Rozwój i misja społeczna

Instytucje wchodzące w skład sektora SKOK świadczą usługi finansowe, ale również pełnią misję społeczną. Są dziś mecenasem kultury i sztuki, opiekunem skarbów polskiego dziedzictwa narodowego. Dzięki ich wsparciu powstało wiele wartościowych produkcji filmowych. SKOK-i wspierały przedsięwzięcia, które zawierają ważne treści lub które mówią o dziejach narodu polskiego i jego walce o wolność. Podmioty sektora SKOK włączyły się w realizację nowej produkcji pt. "Błogosławiona wina" - niezwykle barwnej i pełnej zwrotów akcji historii kryminalnej rodem z XVII wieku. Film przedstawia sensacyjne dzieje obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej, dzisiaj zwanej Kodeńską. Według legendy obraz ten wykradł z Watykanu książę Mikołaj Sapieha, a następnie sprowadził go do Polski. Premiera kinowa filmu przewidziana jest na wrzesień 2015 roku. SKOK-i również wspierają produkcje, które mówią o ważnych społecznie problemach. Kasa Stefczyka była mecenasem oraz sponsorem głównym filmu "Układ zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Obraz oparty na faktach opowiadał o dyskryminacji polskich przedsiębiorców przez bezduszną machinę urzędniczą. Powstał dzięki inicjatywie sponsorów, bez wsparcia instytucji państwowych, i jeszcze przed premierą otrzymał prestiżową nagrodę świata biznesu.

Zobacz też: Spółdzielcy zapraszają do ogólnopolskich konsultacji. Wystaw SKOK-om swoją cenzurkę!

Ważny PATRIOTYZM

Spółdzielcze kasy, doceniając dokonania wielkich Polaków, popierają inicjatywy, które przypominają o ich ofiarności. Dlatego też zaangażowały się w powstanie filmu o pełnym poświęcenia życiu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki pt. "Popiełuszko, wolność jest w nas". Spółdzielcze kasy były również koproducentem dokumentu wyprodukowanego przez Discovery Chanel "Bitwa o Warszawę '44", który opowiadał o realiach Powstania Warszawskiego, patriotyzmie walczących oraz ich heroicznej walce o wolność. W związku z tegoroczną kanonizacją Jana Pawła II spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz Kasa Stefczyka włączyły się w realizację serialu "Metr od świętości". Trzydziestoodcinkowa produkcja ukazywała z perspektywy Arturo Mariego, osobistego fotografa i przyjaciela Ojca Świętego, historię pontyfikatu Papieża Polaka.

Ważna rola zaangażowania w kulturę i edukację finansową

Na polskim rynku usług finansowych jedną z instytucji, która aktywnie włącza się w działania na rzecz społeczności, są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Od początku swojego funkcjonowania, czyli od ponad dwóch dekad biorą udział w akcjach dla dobra ludzi. Misją SKOK-ów jest nie tylko wspieranie polskiej kultury i sztuki, otaczanie opieką skarbów dziedzictwa narodowego czy włączanie się w liczne inicjatywy przypominające o naszej historii i tożsamości narodowej. Od wielu lat również działają na rzecz poprawy sytuacji materialnej i szans życiowych ludzi.

Przeciw wykluczeniu finansowemu

Zwracając szczególną uwagę na potrzeby konsumentów korzystających z usług finansowych, SKOK-i zainicjowały powstanie Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF), wraz z którym prowadzą oraz wspierają edukację finansową.

Ludzie wykazujący niską świadomość finansową z reguły dokonują nieracjonalnych decyzji, przez co wybrany przez nich produkt nie jest dopasowany do ich potrzeb. Poza tym nie zawsze mają nawyki monitorowania rynku, co pozwoliłoby im na zmianę produktu na korzystniejszą ofertę. Dodatkowo brak swobodnego dostępu do usług i produktów finansowych spycha ludzi do poszukiwania źródeł finansowania wśród instytucji prowadzących lichwiarską działalność. Narastające zobowiązania wobec instytucji, pozorny brak wyjścia z pętli zadłużenia i widmo biedy prowadzą natomiast do niekorzystnych społecznie zjawisk. By zminimalizować ryzyko pogłębiania się problemów związanych z niewystarczającą wiedzą społeczeństwa z zakresu edukacji finansowej, SKOK-i działają aktywnie na jej rzecz. Do projektów edukacyjnych dla młodzieży, w które angażują się Kasy, należą między innymi "Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów" - ogólnopolski konkurs wiedzy dla gimnazjalistów oraz program "Żyj finansowo! Czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym" - dążący do podniesienia poziomu wiedzy z zakresu finansów.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze