Banknoty

i

Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Radni mają zdecydować o emisji kolejnych obligacji komunalnych

Kapitał własny to często za mało, by wypłynąć na szerokie wody

2020-09-29 11:41

Jak finansować firmę, aby nie stanąć w miejscu? Na pewno nie polegając wyłącznie na środkach własnych, bo często oznacza utknięcie na mieliźnie małej skali. Żeby wypłynąć na szerokie wody, najczęściej konieczne jest dodatkowe finansowanie zewnętrzne, także pozabankowe. To pozwoli nie tylko na utrzymanie płynności, ale też da szansę na dalszy rozwój.

- W obecnej sytuacji gospodarczej bezpieczeństwo firmie daje przede wszystkim płynność finansowa. Trzeba więc zadbać, by dodatkowe finansowanie umożliwiało nieprzerwaną działalność, nawet w okresie opóźnień w spływie należności lub spadku przychodów ze sprzedaży. Środki własne mogą do tego nie wystarczyć. Dodatkowe finansowanie z zewnątrz pomoże nie tylko w utrzymaniu płynności, ale też może być dla firmy potężnym impulsem do rozwoju. Przedsiębiorstwa swój rozwój bardzo często finansują przy użyciu środków z zewnątrz, trzeba jednak pamiętać, by zewnętrzne źródła kapitału dywersyfikować- tłumaczy Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Dodatkowy kapitał pozwala wykorzystać szanse

Jedną z pierwszych form finansowania zewnętrznego działalności firmy jest kredyt kupiecki. Dzięki dobrym relacjom z kontrahentami mogą go uzyskać nawet małe, początkujące przedsiębiorstwa. W toku dalszego rozwoju, niezbędne staje się jednak dodatkowe finansowanie. Wiele firm sięga wtedy po leasing, kredyt obrotowy, bądź inwestycyjny. Dzięki dodatkowym środkom można np. otworzyć nowy kanał dystrybucji lub rozbudować dział sprzedaży, a tym samym rozwinąć działalność. Niedoinwestowanie może grozić utratą szansy na rozwój oraz tym, że klienci zaczną przechodzić do konkurencji.

Dokąd po pieniądze?

Najczęściej pierwsze kroki przedsiębiorcy kierują w stronę banku. Rozmowy nie zawsze kończą się jednak sukcesem. Dla banku najważniejsza jest właściwa ocena ryzyka kredytowego, oparta na wystandaryzowanych systemach scoringowych. Wiele firm nie wpisuje się w te parametry, a przez to nie ma szans na zdobycie finansowania bankowego. Spotykając się z odmową banku warto rozważyć znalezienie partnera, który dostrzeże potencjał danego biznesu i wesprze zarząd w realizacji założonej strategii. Możliwości jest wiele. Do rozważenia są następujące opcje: * finansowanie udziałowe: fundusz venture capital, anioł biznesu* finansowanie dłużne typu private debt: dług senioralny, dług konwertowalny na udziały lub akcje, dług podporządkowany, dług o charakterze hybrydowym – mezzanine debtNajważniejsze, aby finansowanie i sposób jego spłaty było dostosowane do możliwości i potrzeb firmy.

Przeczytaj także: Kredyt dla przedsiębiorcy. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać przyjazna oferta kredytowa dla firm

Najnowsze