Programy uniwersalne
Sprawdzają się przy prowadzeniu firmy handlowej, usługowej czy produkcyjnej, np. sklepu, hurtowni, zakładu usługowego, firmy produkcyjnej (np. wytwarzającej papierowe tacki, zamki błyskawiczne czy nakrętki do słoików). Zwykle występują one jako moduły obsługujące konkretny dział lub całe systemy wielomodułowe. Większość programów uniwersalnych stanowi oprogramowanie obsługujące rachunkowość, kadry, płace oraz magazyny.
Zestaw takiego oprogramowania oferuje większość producentów. Jest ono oferowane jako system składający się z kilku modułów lub sprzedawane jako oddzielne produkty. Możliwa jest niezależna praca poszczególnych aplikacji (np. do obsługi kadr) lub połączenie ich w system, w którym można wymieniać dane między modułami oprogramowania.
Wyjątkiem są programy Kadry i Płace, które z reguły są sprzedawane niezależnie od współpracujących z nimi większych systemów, ale na szczęście większość z nich może współpracować z systemami autorstwa innych firm.
W skład programów sprzedawanych jako system (składający się z kilku modułów) wchodzą najczęściej moduły: finansowo-księgowy, płace, kadry, ewidencja majątku trwałego, obrót towarowy i gospodarka materiałowa. Dane między nimi są przesyłane automatycznie. Moduły są skonstruowane tak, aby instalacja któregokolwiek z nich pozwalała na rozbudowę systemu – kupowanie kolejnego modułu, gdy firma się rozwija i ma nowe potrzeby.
Programy specjalistyczne
przeznaczone są dla firm zajmujących się ściśle określonym rodzajem działalności, np. hoteli, kancelarii prawnych, szkół. Często są one sprzedawane razem ze specjalnym sprzętem (np. program do magazynów ma dołączoną drukarkę i czytnik kodów kreskowych, a do szkół ma dołączone projektory).
Programy pomocnicze
Wspomagają pracę różnych działów firmy, zarządzają dokumentami, kontaktami z klientami (CRM) i służą do analizy ekonomicznej.
Koszt programu
Cena programu zależy od zakresu jego działania. Na prosty system obsługujący sprzedaż będziesz potrzebował do kilkuset złotych, a na program do pełnej obsługi księgowości już ok. 1 tys. zł netto. Wielomodułowe pakiety, całościowe rozwiązania pozwalające funkcjonować np. firmie handlowej, to wydatek nawet kilku tysięcy złotych.
Ważna decyzja
Aby zdecydować się na najlepszą ofertę, warto poznać opinie właścicieli małych firm lub informatyków instalujących takie oprogramowania w różnego typu przedsiębiorstwach. Istnieje również możliwość dostępu do wybranych programów przez Internet. Wówczas opłaty za korzystnie z takiego programu wnosi się co miesiąc. W tym czasie można przetestować program i poznać jego wady i zalety.
Kary za nielegalny program
Oprogramowanie firmy musi być legalne. Policja lub Urząd Kontroli Skarbowej mogą to sprawdzić. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności warto mieć umowę licencyjną i faktury za zakup oprogramowania komputerowego. Za programy zainstalowane na służbowych komputerach odpowiada właściciel firmy. Z tego względu powinien on kontrolować stan komputerów swoich pracowników, którym może przyjść do głowy zainstalowanie pirackiego programu.
A kary za nielegalne oprogramowanie są dość surowe. Za korzystanie z nielegalnego programu grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oprócz tego sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem zostanie zarekwirowany.