Najnowsze dane No Fluff Jobs

Ukryte zarobki? Polacy chcą znać pensje współpracowników

2025-03-28 4:17

Czy wiesz, ile zarabia Twój kolega z biurka obok? Okazuje się, że dla wielu Polaków to pytanie wcale nie jest bez znaczenia. Najnowsze badanie No Fluff Jobs ujawnia zaskakujące preferencje dotyczące jawności wynagrodzeń. Czy zbliżamy się do transparentności płacowej, czy wciąż krępują nas rozmowy o pieniądzach?

Spis treści

  1. Równość płac wciąż iluzją?
  2. Młodzi wierzą w równość, starsi są sceptyczni
  3. Unijna dyrektywa – szansa na zmiany?
  4. Tabu wokół zarobków Polaków
  5. Ile chcemy wiedzieć o zarobkach innych?

Równość płac wciąż iluzją?

Mimo zapewnień o równości płac, wiele osób wciąż uważa, że kobiety i mężczyźni na tych samych stanowiskach nie zarabiają tyle samo. "Aż 68 proc. kobiet i tylko 34 proc. mężczyzn aktywnych zawodowo w Polsce uważa, że wynagrodzenia obu płci na takich samych stanowiskach nie są równe." To pokazuje, że problem nierówności płacowych wciąż jest aktualny i wymaga dalszych działań.

Młodzi wierzą w równość, starsi są sceptyczni

Co ciekawe, przekonanie o braku luki płacowej najczęściej wyrażają osoby młode. "Blisko 1/3 Polek i Polaków w wieku od 18 do 24 lat sądzi, że w Polsce nie ma różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach." Być może młodsze pokolenie ma większe zaufanie do pracodawców lub nie doświadczyło jeszcze nierówności płacowych na własnej skórze.

Unijna dyrektywa – szansa na zmiany?

Wprowadzenie unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń może być krokiem w kierunku większej transparentności płacowej. Dyrektywa ta zobowiązuje firmy do podawania widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę oraz informowania pracowników o kryteriach wynagradzania. "Egzekwowanie przepisów może wesprzeć unijna Dyrektywa o jawności wynagrodzeń, którą Polska musi wprowadzić w życie do czerwca 2026 r."

Tabu wokół zarobków Polaków

Rozmowy o pieniądzach wciąż są dla wielu Polaków tematem tabu. "Polska kultura, szczególnie w relacjach formalnych i wobec obcych, cechuje się większym dystansem i hermetycznością – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. – W większości nie chcemy, żeby ludzie zbyt wiele o nas wiedzieli, szczególnie jeśli są to informacje wrażliwe." Jednak, jak podkreśla ekspertka, jawność wynagrodzeń jest ważna dla poczucia sprawiedliwości i może przyspieszyć zmiany kulturowe.

Ile chcemy wiedzieć o zarobkach innych?

Okazuje się, że wielu Polaków chciałoby wiedzieć, ile zarabiają ich współpracownicy. "Dokładną wysokość kwot zarabianych przez współpracowników chciałoby znać 39 proc. Polek i Polaków. Połowa popiera pomysł jawności bardziej ogólnych przedziałów wynagrodzeń." To pokazuje, że rośnie zapotrzebowanie na większą transparentność płacową w firmach.

Najbardziej zainteresowani ujawnianiem konkretnych kwot wynagrodzeń są osoby w wieku od 25 do 34 lat. "Za ujawnieniem konkretnych kwot wynagrodzeń najchętniej opowiadają się badani i badane w wieku od 25 do 34 lat – 47 proc. popiera ten pomysł." Być może młodsze pokolenie jest bardziej otwarte na rozmowy o pieniądzach i uważa, że jawność wynagrodzeń sprzyja sprawiedliwości. Kwestia jawności wynagrodzeń w Polsce budzi wiele emocji i kontrowersji. Z jednej strony, jawność płac może przyczynić się do zmniejszenia nierówności płacowych i zwiększenia poczucia sprawiedliwości. Z drugiej strony, rozmowy o pieniądzach wciąż są dla wielu Polaków tematem tabu.

Pieniądze to nie wszystko Artur Bartoszewicz
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”
Super Biznes SE Google News

Najnowsze