Nowy dowód osobisty. Jak wyrobić? Dowód osobisty jest ważny 10 lat. Niby długo, ale czas szybko leci. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków. - Jeśli jesteście w tej grupie, nie zwlekajcie ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Zróbcie to online - zachęcają urzędnicy. - Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet.
ZOBACZ TEŻ: Zakupy w sklepie bez kolejek. Strona internetowa wskaże odpowiednią porę
Składnie wniosku przez internet. Krok po kroku
Pierwszy krok to wejście a portal GOV.pl i zalogowanie się profilem zaufanym do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybieramy e-usługę Uzyskaj dowód osobisty i klikamy "Złóż wniosek o dowód osobisty".
- Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.- Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.- Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).- Dołączcie zdjęcie.- Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).- Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymacie na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.- Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.- Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.
SPRAWDŹ TAKŻE: ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania
UWAGA! Wydanie nowego dokumentu jest bezpłatne. Należy pamiętać, że nowy dowód osobisty należy odebrać maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku – tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje sekretarz stanu w KPRM.