Dowód osobisty

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

1,5 milionów dowodów osobistych Polaków do wymiany. Jak najszybciej złożyć wniosek o dowód?

2020-12-11 21:04

Wymiana dowodu osobistego. Kiedy ostatni raz sprawdzaliście ważność dowodu osobistego? Zróbcie to jak najszybciej, bo być może jesteście wśród 1 546 700 Polaków, którzy w przyszłym roku powinni wymienić swój dokument tożsamości - przypomina w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. O nowy najszybciej zawnioskować przez internet.

Nowy dowód osobisty. Jak wyrobić? Dowód osobisty jest ważny 10 lat. Niby długo, ale czas szybko leci. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków. - Jeśli jesteście w tej grupie, nie zwlekajcie ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Zróbcie to online - zachęcają urzędnicy. - Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet.

ZOBACZ TEŻ: Zakupy w sklepie bez kolejek. Strona internetowa wskaże odpowiednią porę

UWAGA! ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania

Składnie wniosku przez internet. Krok po kroku

Pierwszy krok to wejście a portal GOV.pl i zalogowanie się profilem zaufanym do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybieramy e-usługę Uzyskaj dowód osobisty i klikamy "Złóż wniosek o dowód osobisty".

- Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.- Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.- Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).- Dołączcie zdjęcie.- Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).- Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymacie na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.- Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.- Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

SPRAWDŹ TAKŻE: ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania

UWAGA! Wydanie nowego dokumentu jest bezpłatne. Należy pamiętać, że nowy dowód osobisty należy odebrać maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku – tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Najnowsze