UWAGA! ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania

2020-12-08 13:37 tryb
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

System informatyczny odpowiedzialny za obsługę wypłat świadczeń emerytalno-rentowych czy zasiłków zapycha się - alarmuje "Gazeta Wyborcza". O problemach w ZUS anonimowo mówią sami pracownicy urzędu, a co gorsza, problem powtarza się od wakacji. Już teraz Polacy czekają nawet od lutego na wypłatę należnych im pieniędzy z ZUS.

Wypłata emerytur, rent i zasiłków z ZUS opóźniona

- Kierownictwo chwali się publicznie, jaki to mamy świetny i doskonały system komputerowy. No to się teraz Polacy przekonają, jaki on jest świetny. Ci którzy złożą wniosek o emeryturę, będą musieli sporo czekać na jego rozpatrzenie. Ile dokładnie? A kto to wie? - mówi "Gazecie Wyborczej" anonimowo jeden z urzędników ZUS. Sygnały alarmowe mówiące, że system informatyczny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zapycha się, pojawiały się już latem tego roku. Wówczas kobiety na zwolnieniu lekarskim na czas ciąży przez kilka miesięcy nie dostawały pieniędzy z ZUS. Sprawa trafiła nawet do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nowe emerytury! ZUS przyznaje wyższą emeryturę. Dla kogo dodatkowe pieniądze?

UWAGA! ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania

Jak całą sprawę komentuje ZUS? Rzecznik Paweł Żebrowski wyjaśnia w dzienniku, że urząd "rozpoczął pracę nad wykonaniem zadań związanych z przeliczeniem świadczeń dla osób urodzonych w 1953 r. Ponadto przygotowywana jest akcja rozliczania podatku dochodowego wszystkich świadczeniobiorców oraz akcja waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych". Dodaje też, że "duże obciążenie systemu obserwowane obecnie wynika z nałożenia się powyżej wymienionych zadań, a (...) system informatyczny ZUS (w tym aplikacja do obsługi świadczeń - E2) pracuje prawidłowo". 

REWOLUCJA w emeryturach i Kodeksie Pracy! Ustawa już w Sejmie!

Oddziały ZUS nieczynne

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował też o zmianach w godzinach otwarcia swoich placówek. W czwartek 24 grudnia 2020 r., czyli wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich urzędach ZUS nieczynne będą sale obsługi klientów. Nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej. W tym dniu chętnych do kontaktu ZUS zaprasza na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Najnowsze