25 lat więzienia za wyłudzenia VAT

i

Autor: Shutterstock

25 lat więzienia za fałszerstwa podatkowe i wyłudzenia VAT

2017-01-27 16:16

26 stycznia Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą za wystawienie fikcyjnych faktur na kwotę powyżej 10 mln zł będzie groziła kara pozbawienia wolności do 25 lat. Czy znowelizowany Kodek karny zniechęci milionerów do popełniania przestępstw?

Ministerstwo Sprawiedliwość przygotowało nowelizację Kodeksu karnego oraz ustaw o: policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Do kodeksu karnego mają zostać dodane nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz podrabianie i przerabianie faktur VAT w celu ich użycia jako autentycznych. Zgodnie z zaproponowaną nowelizacją prawa karnego za sfałszowanie faktur VAT na towary i usługi o łącznej wartości przekraczającej 10 mln zł będzie można trafić za kratki nawet na ćwierć wieku. Tak ciężkie kary są nadkładane w przypadku bardzo poważnych przestępstw, np. fałszowania pieniędzy. Za podrabianie faktur o wartości powyżej 5 mln zł będzie groziło od 3 do 15 lat więzienia.

Zobacz także: Jakie łapówki wręczają w Moskwie?

Sprawca będzie mógł zabiegać o nadzwyczajne złagodzenia kary. Zostanie potraktowany łagodniej, jeżeli ujawni wszystkie okoliczności związane z przestępstwem, a także wskaże współwinowajców. Resort liczy na to, że przepisy ułatwią rozbijanie zorganizowanych grup przestępczych. Wymiar sprawiedliwości będzie mógł także odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli winny zwróci wszystkie osiągnięte korzyści majątkowe.

W ściganie przestępców podatkowych zostaną zaangażowani funkcjonariusze: policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Między innymi będą mogli stosować podsłuchy. Zostaną uprawnieni do „prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych".

Przeczytaj również: Urząd skarbowy rozliczy za ciebie PIT i przekaże 1 procent

238 posłów opowiedziało się za przyjęciem projektu, 191 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Za wprowadzeniem zmian byli parlamentarzyści PiS, natomiast przeciwko projektowi opowiedziała się opozycja, według której tak surowe kary są nieadekwatne do popełnionych przestępstw, a Polacy zaczną przenosić swoje biznesy za granicę. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapewnił, że projekt był konsultowany z osobami reprezentującymi sektor przedsiębiorstw.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, money.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze