Będzie niższy ZUS dla mikrofirm?

i

Autor: Shutterstock

Co możesz wliczyć w koszty przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

2017-03-28 14:31

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Chcesz obniżyć kwotę podatku do zapłacenia? Zobacz, co możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, często boleśnie odczuwają konieczność zapłacenia podatku dochodowego. Zwłaszcza przez pierwsze 2 – 3 lata działalności biznesowej, kiedy firma nie przynosi jeszcze znaczących zysków. Na szczęście wiele wydatków możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodów i odliczyć od podatku.

W koszty możesz wliczyć tylko takie wydatki, na które wystawiono ci rachunek lub fakturę VAT. Dodatkowo, muszą one być związane z prowadzeniem twojej firmy. Art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kosztami uzyskania przychodów są „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów". Wyjątki uwzględniono w art. 23 ustawy. Znajdziesz tam pozycje, których nie można wliczyć w koszty.

Zobacz także: Absurdy polskiego prawa. Spółka musi płacić ZUS, a nie może prowadzić działalności

Nawet, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, bardzo wiele rzeczy możesz wliczyć w koszty, nie tylko meble biurowe i papier do drukarki. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak łatwo jest obniżyć wysokość podatku dochodowego dzięki kosztom uzyskania przychodów. Dlatego warto zainwestować w księgową lub biuro rachunkowe, które zadba o interesy firmy.

Te rzeczy można wliczyć w koszty uzyskania przychodów:
- meble biurowe,
- akcesoria biurowe,
- dekoracja biura,
- artykuły papiernicze i biurowe,
- tonery,
- gadżety wykorzystywane w pracy,
- pieczątka firmowa,
- telefon stacjonarny zarejestrowany na firmę,
- smartfon lub telefon komórkowy,
- komputer,
- oprogramowanie, np. zakup licencji na pakiet Office,
- tablet,
- laptop,
- akcesoria komputerowe,
- drukarka,
- kserokopiarka,
- skaner,
- aparat fotograficzny,
- zakup samochodu firmowego,
- nawigacja GPS,
- części zamienne do samochodu firmowego,
- serwis,
- zakup opon letnich i zimowych, jak też ich wymiana,
- opłaty za studia podyplomowe,
- opłaty za kursy i szkolenia,
- koszty przejazdu i zakwaterowania w przypadku szkoleń w innym mieście,
- ekspres do kawy,
- czajnik elektryczny,
- kawa, herbata, napoje,
- przekąski i słodycze,
- woda,
- środki czystości,
- opłaty za czynsz,
- media,
- usługi remontowe i wykończeniowe,
- abonament za wynajęcie biura coworkingowego,
- opłaty za internet,
- abonament telefoniczny,
- paliwo (gaz, olej napędowy, benzyna),
- bilety okresowe komunikacji miejskiej,
- opłata za usługi księgowe,
- prasa branżowa,
- książki,
- promocja na Facebooku,
- reklama Google AdWords,
- zakup domeny internetowej,
- hosting,
- wizytówki,
- broszury i ulotki,
- opłata za PayPal lub inny serwis płatności online,
- ubezpieczenie firmowe,
- koszty prowadzenia konta firmowego i opłata za kartę,
- opłaty za przelewy,
- odsetki od kredytu firmowego.

W koszty można wliczyć nawet nietypowe akcesoria biurowe, np. matę zapobiegającą rysowaniu podłogi czy tablicę magnetyczną. Jeżeli kupujesz, a nawet prenumerujesz magazyny związane z twoją działalnością, je również możesz wliczyć w koszty. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku specjalistycznych książek.

Patrz też: PiS obwinia przedsiębiorców za wyhamowanie gospodarki. PKB spada, bo firmy celowo nie inwestują? [SONDA]

Jesteś w stanie obniżyć podatek nawet dzięki zakupowi sprzętu RTV-AGD, np. ekspresu do kawy, ale tylko pod warunkiem, że wykorzystujesz urządzenie na potrzeby firmy. W koszty możesz wliczyć nawet kawę, herbatę, ciastka, wodę czy detergenty wykorzystywane w firmie. Podobnie masz prawo postąpić w przypadku telefonu służbowego. W koszty można wliczyć rachunki za internet czy telefon, ale muszą one być zarejestrowane na firmę. Co ważne, cały abonament można uznać za koszt uzyskania przychodu.

W koszty można także wliczyć opłaty za dokształcanie się w związku z wykonywaną pracą. Muszą one być ściśle związane z prowadzoną przez ciebie działalnością. Jeżeli wliczysz w koszty kurs jęz. angielskiego, a nie masz zagranicznych klientów, np. nie uczestniczysz w handlu wewnątrzwspólnotowym, skarbówka prawdopodobnie zakwestionuje taki wydatek.

Może cię zainteresować: Paolo Cozza nie zbankrutuje na złość PiS. Polska oczami znanego imigranta

Jeżeli masz firmę zarejestrowaną w domu, masz prawo wliczyć w koszty uzyskania przychodów część opłat za czynsz czy media. Pamiętaj jednak, że powinny być one adekwatne do powierzchni zajmowanej przez twoje biuro. Przykładowo, prowadząc firmę w domu, możesz wliczyć w koszty pokój, w którym pracujesz. Niestety, zanim to zrobisz, trzeba zgłosić miejsce wykonywania działalności do gminy. A to winduje w górę podatek od nieruchomości.

Dobrą wiadomością dla początkujących przedsiębiorców jest fakt, że w koszty można wliczyć eksploatację i zakup samochodu. Jeżeli jesteś w stanie udowodnić, na co została zaciągnięta pożyczka firmowa, możesz wliczyć w koszty odsetki od kredytu. Auto wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych można uznać za środek trwały. Wówczas nie musisz nawet prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu i możesz uwzględnić zakup benzyny – do 60 proc. VAT-u, nie więcej niż 6 tys. złotych. Jeżeli jednak korzystasz z samochodu również w celach prywatnych, nie wliczaj w koszty całego paliwa.

Przeczytaj również: PiS obwinia przedsiębiorców za wyhamowanie gospodarki. PKB spada, bo firmy celowo nie inwestują? [SONDA]

Pamiętaj, spoczywa na tobie obowiązek „udowodnienia, że poniesione koszty mają wpływ na wysokość osiąganych przez ciebie przychodów lub na zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów". Wszystkie wydatki przedsiębiorcy uwzględniane w rozliczeniu podatkowym muszą mieć przełożenie na twoje przychody. Nawet, jeżeli uważasz, że dany wydatek pomoże ci pomnożyć zysk, nie wiadomo, czy uda ci się przekonać skarbówkę do swojej racji. Tak więc odliczaj koszty uzyskania przychodów rozsądnie i przygotuj się na ich uzasadnienie. Nie wliczaj w koszty przedmiotów, których nie kupujesz z myślą o firmie.

Jeżeli nie masz pewności, co wolno wliczyć w koszty, wyślij zapytanie przez stronę Ministerstwa Finansów. W tym celu należy wypełnić specjalny wniosek i dokonać opłaty w wysokości 40 złotych. Instytucja ma 3 miesiące na udzielenie ci odpowiedzi.

Oprac. na podst. gp24.pl, tosieoplaca.pl, blog.beatatopolska.pl, antyweb.pl, biznes-firma.pl, infakt.pl, kontofirmowe24.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze