Znicz

i

Autor: Pixabay Znicz

Jak sprawdzić długi zmarłego?

2020-06-24 6:22

Zanim przyjmiesz lub odrzucisz spadek, powinieneś starannie sprawdzić, sytuację finansową osoby, po której dziedziczysz. Musisz poznać wysokość całego zadłużenia, dowiedzieć się czy zmarły pozostawił jakieś niespłacone kredyty, pożyczki lub inne zobowiązania finansowe - przeszukać jego dokumenty i korespondencję sprawdzić księgi wieczyste, rejestry dłużników.

Małoletni spadkobierca
Przy dziedziczeniu ustawowym spadek przypada najpierw małżonkowi i dzieciom spadkodawcy. Jeśli jednak małżonek i dzieci nie żyją lub odrzucą spadek, przechodzi on na dalszych zstępnych np. wnuki. To oznacza, że spadkobiercami mogą być również małoletnie dzieci. Co zrobić, żeby podjąć uchronić dzieci przed odziedziczeniem długu?

Jeśli spadek dziedziczą małoletnie dziecko:

  • rodzice mogą w jego imieniu złożyć oświadczenie i w ciągu sześciu miesięcy odrzucić spadek.

Potrzebna jest na to zgoda sądu rodzinnego, jest to bowiem czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Dopiero po jej uzyskaniu mogą złożyć w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku. Powinni to zrobić w terminie sześciu miesięcy. Jeśli postępowanie przed sądem się przedłuża, mogą złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego i dołączyć do niego zaświadczenie z sądu rodzinnego o toczącym się postępowaniu. To spowoduje przerwanie biegu sześciomiesięcznego terminu przedawnienia.

  • można nie składać żadnego oświadczenia i wówczas dziecko z mocy prawa dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Oznacza, że odpowiada ono za długi spadkowe wyłącznie do wartości odziedziczonego spadku i nie musi obawiać się, że gdy długi przewyższą tę wartość, będzie zobowiązane do spłaty pozostałe go zadłużenie z własnego majątku.

Super Biznes 18 VI
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze