ZUS + pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Spore pieniądze

Kwartalna waloryzacja emerytur w ZUS. Kiedy seniorzy mogą na nią liczyć?

2023-12-14 7:00

Przejście na emeryturę minimalnie później bywa opłacalne. Wysokość przyszłego świadczenia z ZUS może wzrosnąć z powodu załapania się na waloryzację. Największy kontrast opłacalności dotyczy dwóch miesięcy letnich.

Późniejsze przejście na emeryturę to więcej waloryzacji  

Składki emerytalne są płacone od początku aktywności zawodowej. Podlegają kolejnym waloryzacjom. Ta sama kwota oddana do ZUS-u na początku aktywności zawodowej w praktyce przyniesie większe korzyści niż gdyby ZUS zabrał ją później. Im więcej waloryzacji przejdzie składka, tym większa emerytura zostanie ustalona. Przejście na emeryturę o miesiąc później może zrobić dużą różnicę.

Lepiej przejść na emeryturę w lipcu niż w czerwcu. Jeden miesiąc robi różnicę

Przejście na emeryturę w lipcu może znacząco zwiększyć wysokość świadczenia, w porównaniu do przypadku przejścia na emeryturę miesiąc wcześniej. Powodem jest waloryzacja roczna. Jeśli ktoś może przejść na emeryturę w czerwcu, to powinien poczekać z tym do lipca, aby zwiększyć wysokość przelewów z ZUS.

- Z kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich skarg wynikało, że nie wszyscy ubezpieczeni mieli świadomość konsekwencji złożenia wniosku o emeryturę w czerwcu. Nie uzyskiwali oni ze strony organu rentowego pełnych informacji w sprawie możliwości wstrzymania się ze złożeniem wniosku, wycofania już złożonego wniosku do czasu uprawomocnia się decyzji organu rentowego – podaje RPO.

Waloryzacje kwartalne emerytur

Jak już wspomniano, im więcej waloryzacji, tym wyższa emerytura. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa waloryzacje kwartalne emerytur. Zgodnie z art. 25a tej ustawy:

W przypadku ustalania wysokości emerytury:

·         w pierwszym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku

·         w drugim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za czwarty kwartał poprzedniego roku (…)

·         w trzecim kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za pierwszy kwartał danego roku

·         w czwartym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za drugi kwartał danego roku.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Mikołajki w PRL-u. Sprawdź, jak dobrze pamiętasz 6 grudnia i szkolne zwyczaje mikołajkowe

Pytanie 1 z 10
Najwiekszym wstydem było dostać przy wszystkich na Mikołajki:
Quiz o Mikołajkach w PRL
Listen on Spreaker.
Najnowsze