Zmiany w prawie uapdłościowym

i

Autor: Shutterstock Zmiany w prawie uapdłościowym

Mniej bankructw i wierzyciele skłonniejsi do ugody? Poznaj zalety nowego prawa upadłościowego

2016-04-12 19:10

„Przy nowym prawie upadłościowym Skarb Państwa będzie traktowany na równi z innym wierzycielami" – uważa prezes PMR Restrukturyzacja, kancelarii specjalizującej się w procedurach restrukturyzacyjnych. Dowiedz się, czy przepisy, które weszły w życie, poprawią ściągalność długów.

Zdaniem Macieja Pietrzaka, szefa spółki PMR Restrukturyzacja, wcześniej wierzyciele byli mniej skłonni do zawierania porozumień z dłużnikami. Powód? Skarb Państwa miał pierwszeństwo podczas ściągania wierzytelności, dlatego pozostałym wierzycielom szkoda było czasu na egzekwowanie spłaty długów. Brakowało im również wiary w powodzenie takich działań.

Taki stan rzeczy ma zmienić nowa wersja ustawy „Prawo upadłościowe" (wcześniej „Prawo upadłościowe i naprawcze"). Jej celem jest zachęcenie spółek w stanie upadłości do zawierania kompromisów z wierzycielami. W styczniu br. znowelizowano przepisy. Według prezesa PMR Restrukturyzacja to poprawi ściągalność wierzytelności przez sektor biznesowy.

Może zainteresować cię także: Czy biznesmen dostanie 800 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa? Fiskus zniszczył jego firmę

Dłużnik ma teraz do wyboru cztery metody zawarcia układu z wierzycielami. Wzrosły także kompetencje samych wierzycieli w postępowaniu mającym na celu ściągnięcie zaległych należności.

Ustawa przypomina przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Dzięki niej firmy na skraju bankructwa mogą przeprowadzić restrukturyzację. Przedsiębiorstwa bliskie „plajty" mają do wyboru cztery drogi, dzięki którym dostają szansę na zawarcie układu z wierzycielami. Są to: układ częściowy, sprzedaż w upadłości, układ bez zaangażowania sądu lub postępowanie sanacyjne – w tym przypadku ma miejsce restrukturyzacja zobowiązań, a prawo dłużnika do zarządzania własnym majątkiem zostaje ograniczone.

Przeczytaj również: 12 zł za godzinę tylko dla wybranych. Czy ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę to kolejny bubel?

- Prawo upadłościowe zmienia się przez wyłączenie z niego procedur układowych do całkowicie nowej ustawy – Prawa restrukturyzacyjnego. Nie ma już mowy o prawie upadłościowym w wersji likwidacyjnej lub układowej, mamy restrukturyzację jako kompletnie odmienne procedury wydzielone z Prawa upadłościowego. W Prawie upadłościowym przepisy mają ułatwić wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszyć postępowanie i spowodować, że wierzyciele będą mieli większy wpływ na przebieg tego postępowania – powiedział Newserii Biznes Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, po wejściu ustawy w życie.

Źródła: biznes.interia.pl, bankier.pl

Najnowsze