Ustalono kolejność szczepień przeciw 19 w etapie pierwszym. Kto szybciej otrzyma szczepionkę

i

Autor: Getty Images

Nawet 100 tysięcy zł za skutki uboczne szczepienia. Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki

2021-01-15 15:00

Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie inne warunki trzeba będzie spełnić - aby w razie niepożądanych skutków szczepienia na koronawirusa, będzie można liczyć na rekompensatę finansową?

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej przedstawił założenia Funduszu Kompensacyjnego. Zapowiedział, że świadczenie kompensacyjne będzie wynosiło od 10 tys. zł do 100 tys. zł. - Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - powiedział minister zdrowia.

Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta "w każdej formie - zarówno pisemnej, jak i elektronicznej". Decyzja wydana będzie w ciągu 60 dni. Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną - podaje rmf24.pl.

Co ważne, od 2022 roku zapisy tej regulacji - jak zapowiedział Niedzielski - mają odnosić się do niepożądanych odczynów powstałych na skutek wszystkich szczepień ochronnych.

Dramat seniorów. Społeczne kolejki i listy rezerwowe na szczepienia

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

Jak podaje resort zdrowia, do piątku (15.01) do południa zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 410 480 osób. 

Jak zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19?

Na rządowej stronie opublikowano krótki poradnik, który wyjaśnia jakie są trzy możliwości zapisania się na szczepienia. Obecnie zgłaszać się mogą tylko seniorzy - od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia.

Przez telefon 

Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 9892. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

prof. Andrzej Matyja: Lekarze powinni decydować o kolejności szczepień [Super Raport]

Osobiście w przychodni

Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień. TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTĘ WSZYSTKICH PUNKTÓW SZCZEPIEŃ. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Przez internet

Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni. 

Najnowsze