Podatek

i

Autor: Shutterstock Podatek

Podatek od towarów i usług 2018. Zobacz, co się zmieni w VAT

2017-12-28 16:55

Nowy rok przyniesie zmiany w stawkach opodatkowania. Niektórzy podatnicy muszą liczyć się także z nowymi, dodatkowymi obowiązkami – podał „Puls Biznesu".

Nowe stawki VAT
Jak czytamy w dzienniku, od 2018 r. VAT na wszystkie artykuły żywnościowe objęte stawką 8 proc. zostanie obniżony do 5 proc. Do takiego samego odsetka spadnie także VAT na wyroby spożywcze z podstawowym podatkiem 23 proc. (np. kawa, herbata, czekolada). O najwyższej stawki przywrócono zaś daninę na wyroby medyczne, takie jak: „sprzęt medyczny, pomocniczy, urządzenia, które nie są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne lub do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności" - podał „PB".

Sprawdź także: Jak ministerstwo finansów chce uszczelnić VAT

JPK obowiązkowy dla wszystkich
Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy będą musieli stosować się do przepisów o jednolitym pliku kontrolnym. Do tej pory wyłączeni z tego obowiązku były mikrofirmy. Od stycznia i oni będą musieli co miesiąc przekazywać skarbówce JPK_VAT, czyli informacje z ewidencji sprzedaży, ważnej dla rozliczeń podatku od towarów i usług.

Konieczny paragon za wejściówkę do klubu
Na skutek decyzji ministra rozwoju i finansów, w kwietniu 2018 r. kolejny rodzaj przychodów zostanie objęty obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chodzi o część usług kulturalnych oraz związanych z rekreacją i rozrywką, czyli m.in. sprzedaży biletów wstępu do parków rozrywki czy na dyskoteki.

Czytaj też: Od stycznia 2018 zakupy jeszcze droższe. Zobacz dlaczego

Nowy podatek od „foliówki"
Od 2018 roku wchodzi rozporządzenie ministra środowiska, wprowadzające tzw. opłatę recyklingową, którą ustalono na 20 groszy za sztukę. Po doliczeniu VAT za tzw. „foliówkę" zapłacimy więc ok. 25 groszy więcej. Jak przypomina resort środowiska, opłata recyklingowa powinna być wpłacana do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, a więc po raz pierwszy 15 marca 2019 r. Mimo to już pojawiły się pomysły, jak ominąć nowe przepisy. Opłata będzie bowiem pobierana za torebki, których grubość materiału wynosi od 15 do 50 mikrometrów, co oznacza, że sklepy będą mogły zaopatrzyć się w torby grubsze i w ten sposób ominąć konieczność uiszczania opłaty recyklingowej.

Split payment
W czerwcu 2018 r. przedsiębiorcy zyskają możliwość otrzymywania należności za sprzedane towary i usługi na dwa osobne rachunki. Do ich swobodnego wykorzystania będą mieli tylko płatność netto, zaś podatek trafi od razu na specjalne konto VAT, które będzie służyć tylko rozliczeniom podatkowym.

Zobacz również: Budżet państwa osiąga rekordowe wpływy z VAT

 

Źródło: „Puls Biznesu"

Najnowsze