Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

i

Autor: Lubuska Policja Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

Potężne zaostrzenie kar dla kierowców! Zabiorą auto i wsadzą do więzienia

2021-09-14 16:31

Szykują się jeszcze bardziej drakońskie kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe niż pierwotnie zakładał rząd. Pijany kierowca, który nawet nie spowoduje wypadku, straci samochód! Gdy dojdzie do potrącenia lub kolizji z udziałem kierowcy na podwójnym gazie, to skończy się nie tylko odebraniem pojazdu, ale i więzieniem na co najmniej 3-5 lat! Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowe zapisy kodeksu karnego.

Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

Resort Zbigniewa Ziobry zamierza zdecydowanie karać kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Jednym z środków zapobiegawczych będzie konfiskata samochodu. Pirat drogowy straci pojazd, gdy zostanie zatrzymany i wydychanym powietrzu będzie miał ponad półtora promila alkoholu. W przypadku, gdy pijany spowoduje wypadek (powyżej 0,5 promila) też straci samochód. Jeśli w wypadkach z udziałem nietrzeźwych kierowców dojdzie do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to w tym pierwszym wypadku sprawca pójdzie do więzienia co najmniej na 5 lat, a w drugim na co najmniej 3 lata - podaje serwis rmf24.pl.

SPRAWDŹ TEŻ: W 2022 roku wzrośnie płaca minimalna. Jaka będzie stawka godzinowa?

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Cytowany przez rmf24.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekonuje, że samochody będą odbierane kierowcom od razu i pozostaną w rękach policji do czasu ostatecznego wyroku sądu. Będą też pewne wyjątki od stosowania surowych kar. Resort Zbigniewa Ziobry tłumaczy, że kierowcy nie zostanie zabrany pojazd, jeśli udowodni, że stan nietrzeźwości spotęgowany był lekami lub inną analogiczną sytuacją. Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku. 

Sonda
Nowe kary dla pijanych kierowców. Co o nich sądzisz?

Nowe kary nie tylko za jazdę po pijaku

Za wyprzedzanie na pasach kierowca dostanie mandat w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł! Jeśli w ciągu dwóch lat powtórzy wykroczenie to już zapłaci minimum dwa razy tyle! Jazda po pijaku będzie skutkowała karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł.

Mandaty mocno w portfelu odczują też kierowcy, którzy złamią dozwoloną prędkość. Przekroczenie o ponad 30 km/h skutkować będzie mandatem w wysokości 1,5 tys. zł - bez względu czy nastąpi to w terenie zabudowanym czy niezabudowanym. Powtórne przekroczenie prędkości o 30 km/h w ciągu 2 lat od pierwszego wykroczenie, będzie kosztowało już co najmniej 3 tys. zł.

Pojawią się też nowe zapisy jak np. kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni. Inną zmianą będzie usunięcie punktów karnych dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Kierowca będzie mógł dostać jednorazowo nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany