banknoty, portfel

i

Autor: East News

W 2022 roku wzrośnie płaca minimalna. Jaka będzie stawka godzinowa?

2021-09-14 12:55

Na dzisiejszym (14.09) posiedzeniu Rady Ministrów zajęto się kwestią podwyższenia płacy minimalnej w 2022 roku. Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, a najmniejsza godzinowa 18,3 zł. W roku 2022 zarobki wzrosną o 210 zł (wzrost o 7,5 proc.), więc wyniosą 3010 zł brutto. W przypadku stawki godzinowej, planowana podwyżka wynosi 1,4 zł zł, więc po uchwaleniu ustawy będzie na poziomie 19,7 zł za godzinę. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, ze zmiana wynika z parametrów makroekonomicznych.

Minister Maląg potwierdza wzrost płacy minimalnej w 2022 roku

Jak podkreśliła, w 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł, obecnie wynosi 2800 zł, a od 1 stycznia 2022 roku - 3010 zł; to oznacza, że wynagrodzenie minimalne wzrosło o 72 proc. "To jest bardzo duży wzrost" - oceniła minister. Wyjaśniła, że właśnie dzięki temu realna sytuacja i funkcjonowanie gospodarstw domowych w Polsce się polepsza.

ZOBACZ Ogromny wzrost średniej płacy. Kto tyle zarabia? GUS podał nowe dane o średnim wynagrodzeniu

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki

Minister zaznaczyła, że ustalenie zasad płacy minimalnej na kolejny rok wynika z przepisów prawa. Rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje na podstawie założeń do projektu budżetu państwa.

Poinformowała też, że rząd przedstawił Radzie propozycje trzech tysięcy złotych, która nie została zaakceptowana zarówno przez stronę społeczną, jak i stronę pracodawców. W takiej sytuacji, rząd ustalił wynagrodzenie minimalne na wysokości 3010 zł. O ustaleniu takiej płacy decydują parametry - wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB.

"Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł" - dodała Maląg.

Rząd wierzy, że uda się zrekompensować Polakom skutki inflacji

Zapewniła też, że ta decyzja przełoży się pozytywnie na sytuację gospodarstw domowych w Polsce; dzięki tej podwyżce do budżetów domowych wpłynie ponad 4 mld 600 mln zł.

Sonda
Czy płaca minimalna powinna być wyższa?

Dla rządu Zjednoczonej Prawicy ważna jest troska o Polaków, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenia. Dbamy o to, aby te płace minimalne systematycznie rosły. Staramy się, aby one rosły powyżej inflacji. Chcemy, aby sytuacja Polaków była jak najlepsza - dodała. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze