Inflacja

i

Autor: Shutterstock W środę GUS opublikuje dane o wzroście inflacji. Będzie wiadomo skąd drożyzna w sklepach

Rekordowa inflacja. Gigantyczna drożyzna w sklepach i utrata oszczędności

2021-08-31 10:14

Inflacja na poziomie 5,4 proc. Główny Urząd Statystyczny właśnie podał dane dotyczące inflacji w Polsce. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim pokazuje gigantyczną podwyżkę cen. To już nie jest smutne wrażenie przy sklepowej kasie, ale twarde dane. Ogromna inflacja to też smuta wiadomość dla ciułaczy. Niestety, w takiej sytuacji oszczędności topnieją. Za zgromadzoną na koncie lub w skarpecie kwotę kupimy mniej niż jeszcze rok temu. Inflacja powyżej 5 proc. to ogromny problem makroekonomiczny.

Rekordowa inflacja w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał twarde dane. Od rana eksperci prześcigali się w swoich prognozach. Padały przerażające dane, na przykład inflacja na poziomie 5,3 proc. Już nikt nie ma wątpliwości jak sytuacja wygląda naprawdę. Mamy ogromną inflację. Wyższą niż w najczarniejszych scenariuszach przewidywali eksperci. GUS podał, że inflacja w sierpniu 2021 roku osiągnęła poziom 5,4 proc. To absolutny rekord. Co to oznacza w praktyce? Najprościej rzecz ujmując, to po prostu kolosalny wzrost cen i spadek wartości oszczędności. Za daną kwotę teraz kupimy znacznie mniej niż przed rokiem. Jak podał GUS najbardziej poszły w  górę ceny paliw do prywatnych środków transportu - wzrost o 28 proc., o 6 proc. podrożały nośniki energii, a o blisko 4 proc. żywność i napoje bezalkoholowe. 

Inflacja – proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja. Cel inflacyjny to 2,5 proc. A mamy już 5,4 proc. Sytuacja staje się niebezpieczna. W takiej sytuacji wynagrodzenia powinny iść natychmiast w górę. W przeciwnym razie Polaków będzie stać na coraz mniej.

Tańczące z promocjami (26.08.)
Sonda
W którym sklepie są lepsze promocje - Lidl czy Biedronka?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze