Londyn, Wielka Brytania,

i

Autor: Pixabay.com

Pracujesz zagranicą? Podatki i tak musisz rozliczyć w Polsce

2018-07-16 13:16

Polacy, którzy pracują za granicą, już niedługo będą musieli składać dwa zeznania podatkowe – jedno w kraju pracodawcy, a drugie w swojej ojczyźnie. To skutek wielostronnej konwencji podatkowej (MLI), która weszła w życie 1 lipca 2018 r. Za nowe przepisy mogą zapłacić przede wszystkim emeryci, pobierający zagraniczne świadczenia. Nie wykluczone, że będą zmuszeni zapłacić przez nie wyższy podatek – podała „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy w dzienniku, konwencja MLI, w przypadku Polski, zakłada zmianę 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ich ramach, Polak, który w danym roku zarobił pieniądze za granicą, a nie osiągnął żadnego dochodu w Polsce, w większości przypadków, nie musi składać w rodzimym kraju deklaracji PIT. Przepisy, które weszły w życie na początku lipca sprawiły, że już niebawem się to zmieni. Ministerstwo Finansów tłumaczy, jest to konieczne, aby przeciwdziałać agresywnym międzynarodowym optymalizacjom podatkowym. Jak dodaje, dotychczasowe regulacje w tej kwestii, były niejednolite, co sprzyjało nadużyciom podatkowym.

Kogo dotyczą zmiany?

Nowe przepisy nie dotyczą wszystkich Polaków, którzy wyjechali za pracą z kraju, a jedynie polskich rezydentów podatkowych, czyli osób, które mają określone związki ze swoją ojczyzną. – Jeżeli np. polski obywatel przez większą część roku przebywa w innym państwie, ma tam dom, rodzinę, a z Polską łączy go już tylko paszport, przestaje być polskim podatnikiem PIT i podlega wyłącznie prawu państwa nowej rezydencji – tłumaczy cytowany przez „GW” Łukasz Kempa, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Ponadto, postanowienia konwencji MLI ratyfikowało dotychczas tylko dziewięć państw. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje ona w Austrii, Słowenii, Jersey oraz na Wyspie Man, a od 1 października 2018 r. wejdzie w życie także w Nowej Zelandii, Serbii, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Jak podkreślił w rozmowie z „Wyborczą” Bartosz Mroczkowski, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, tempo procesu ratyfikacji MLI przez Irlandię i inne państwa, w których pracuje wielu Polaków, w których pracuje wielu Polaków.

Za zmiany zapłacą emeryci

Zmiany obejmują znaczną część Polaków, którzy emigrowali zarobkowo z kraju. Eksperci podatkowi uspokajają jednak, że Ci, którzy są aktywni zawodowo, nie powinni się nimi za bardzo martwić. Nowy obowiązek, nie będzie wiązał się bowiem z dodatkowym wydatkiem. Wszystko za sprawą tzw. ulgi abolicyjnej, zawartej w art. 27g Ustawy o PIT, która zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce. Dotyczy ona zarówno umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych, jednak problem w tym, że nie obejmuje emerytur.

Zdaniem eksperta cytowanego przez „GW”, może doprowadzić to do sytuacji, że emeryt otrzymujący świadczenie z kraju, objętego konwencją MLI, będzie musiał płacić dodatkowy podatek w Polsce. Jego wysokość zależałaby wówczas od stawek podatkowych w poszczególnych państwach.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Najnowsze