Putin zrobił Rosjanom prezent na MŚ. Podniósł podatki i wiek emerytalny

2018-06-15 13:08
2 Władymir Putin
Autor: archiwum se.pl Były funkcjonariusz KGB, były szef FSB, wielokrotnie wybierany na prezydenta Rosji, a także były premier tego kraju, który niepodzielnie rządzi nim od 2000 roku. Oto Władimir Władimirowicz Putin, który zaskakująco, po czterech latach bycia najpotężniejszym człowiekiem na świecie, spadł na drugie miejsce na liście. Władimir Putin wygrał kolejny raz tegoroczne wybory, uzyskując najwyższe (77 proc.) poparcie od czasów upadku ZSRR.

W czwartek ruszyły XXI Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Rosja, która jest gospodarzem turnieju, podjęła w inauguracyjnym spotkaniu Arabię Saudyjską (5:0). Radość ze zwycięstwa może szybko minąć, gdyż w tym samym czasie rząd w Moskwie podniósł obywatelom podatek VAT i wiek emerytalny. Według ministra finansów Antona Siłuanowa budżet państwa zyska dzięki temu co roku 600 mld rubli (35,5 mld zł).

W Rosji podatek VAT wzrośnie z 18 proc. do 20 proc. od 1 stycznia 2019 roku - oświadczył premier Dmitrij Miedwiediew. Jak zaznaczono, podwyżki nie obejmą ulgowych stawek tego podatku obowiązujących obecnie m.in na żywność dla dzieci i lekarstwa.

Jak zwracają uwagę komentatorzy, podatek VAT jest kluczowy dla rosyjskiego budżetu. W zeszłym roku wpływy z niego zapewniły 34 proc. ogółu dochodów budżetu. W 2018 roku rząd zamierza uzyskać z VAT 5,8 bln rubli (równowartość ponad ok. 343 mld zł).

A to nie koniec mundialowych niespodzianek do Kremla dla Rosjan. Od 2019 roku rozpocznie się stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla mężczyzn próg ten ma rosnąć stopniowo do 65 lat w 2028 roku, dla kobiet - do 63 lat w 2034 roku.

Odrębne reguły będą dotyczyć m.in. osób z co najmniej 40-letnim stażem pracy, wielodzietnych kobiet, osób pracujących w trudnych warunkach na Dalekiej Północy, pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zagrożenia czy wpływ szkodliwych czynników.

 

Źródło: tvn24bis

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze