Arbitraż może być szczególnie korzystny dla przedsiębiorców – także tych małych i średnich. Tymczasem rozwiązanie to jest popularne tylko wśród największych. Dla przykładu średnia wartość przedmiotu sporu spraw, które wpłynęły do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w latach 2014-2016, wyniosła ok. 3 mln zł.
Sprawdź także: Tyle zapłacimy za reformę sądownictwa
Arbiter lepiej rozumie biznes
– Co do zasady spory gospodarcze lepiej rozstrzygać w arbitrażu, zarówno z uwagi na kompetencje arbitrów, jak i możliwość nakreślenia ram czasowych rozstrzygnięcia sporu – podkreśla Agnieszka Durlik, dyrektor generalny Sądu Arbitrażowego przy KIG. Sprawy przed sądem powszechnym są przydzielane sędziom losowo. Tymczasem w sądzie arbitrażowym każda ze stron sama wybiera arbitra. Co ważne, są nimi specjaliści w dziedzinie, której dane postępowanie dotyczy. To sprawia, że rozumieją oni biznes lepiej, niż sędziowie państwowi. Arbitrów wybiera się z listy, na której są nazwiska także zagranicznych specjalistów w tej dziedzinie.
Czytaj też: Sąd zgodził się na proces grupowy frankowiczów przeciwko mBankowi
Jak dodaje Agnieszka Durlik, rozprawy przed sądem polubownym odbywają się w kameralnej atmosferze. – Arbitraż jest dyskretny, postępowanie poufne, gwarantuje też poszanowanie interesów obu stron i tajemnic handlowych – wskazuje dyrektor.
Czas to pieniądz
Dodatkowo postępowanie przed sądem arbitrażowym trwa znacznie krócej, niż to prowadzone przez sądy powszechne. – Według statystyk resortu sprawiedliwości, polscy sędziowie – jest ich około 10 tys. – rocznie otrzymują blisko 15 mln spraw. Oznacza to, że średnio na jednego sędziego przypada w skali roku 1500 spraw – mówi Agnieszka Durlik. Dla porównania jeden z największych w Polsce sądów arbitrażowych, czyli SA działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie w ubiegłym roku prowadził blisko 200 spraw. Dane za rok 2017 utrzymują się na podobnym poziomie. Rozwój arbitrażu może więc przyczynić się także do usprawnienia postępowań przed sądownictwem powszechnym.
Zobacz również: Rydzyk dostanie 26 mln zł odszkodowania! Tak zdecydował sąd
Sąd arbitrażowy może rozstrzygać we wszystkich sporach o prawa majątkowe lub niemajątkowe, które mogą być przedmiotem ugody sądowej, wyjątkiem są sprawy alimentacyjne. Wystarczy, że tzw. zapis na sąd polubowny znajdzie się w umowie, na fakturze, w wymianie korespondencji, czy w statucie spółki, fundacji, spółdzielni lub stowarzyszenia.