W kwietniu tego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że linie lotnicze zobowiązane są do wypłaty pasażerom odszkodowania za opóźnione i odwołane loty, spowodowane strajkami personelu.
Jak przekonują eksperci firmya AirHelp. Ryanair stara się jednak uniknąć odpowiedzialności wynikającej z tej decyzji i w obliczu ostatnich problemów oświadczył, że nie będzie stosował się do tego rozporządzenia. Jak wyjaśnia Christian Nielsen, szef działu prawnego AirHelp, przepisy prawne nie podlegają jednak dyskusji i obowiązują wszystkich bez wyjątku.
- Do tego roku wszelkiego rodzaju strajki lotnicze były uznawane na okoliczności nadzwyczajne, które zwalniały linie z obowiązku wypłaty odszkodowań. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł jednak, że nawet nielegalne strajki nie są zdarzeniami nadzwyczajnymi, w związku z czym linie lotnicze muszą wypłacić pasażerom odszkodowania, jeśli ucierpieli oni wskutek opóźnienia bądź odwołania lotu. Rekompensata finansowa może wynieść nawet 600 euro na osobę (ok. 2500 zł). Z pewnością decyzja organu wzmocniła europejskie prawo pasażerów i uznawana jest za kamień milowy w dążeniach do uczciwego traktowania podróżujących liniami lotniczymi - wyjaśnia ekspert.
Pomimo, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pozostaje wiążące dla wszystkich sądów w Europie, irlandzkie linie lotnicze Ryanair oświadczyły, że w wyniku ostatnich zakłóceń spowodowanych strajkami nie wypłaci swoim pasażerom żadnych odszkodowań.
- To sytuacja niedopuszczalna z dwóch powodów. Po pierwsze, pasażerowie powinni otrzymać rekompensatę za niedogodności spowodowane przez linie lotnicze lub ich pracowników. Po drugie, prawo pozostaje prawem i obowiązuje bez wyjątku wszystkich. Ze względu na to, że misją AirHelp jest walka o prawa pasażerów, apelujemy do wszystkich zainteresowanych stron z branży lotniczej o ich uszanowanie – dodaje Nielsen.
Problemy z lotem – jakie są prawa pasażera?
W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu bądź odmowy przyjęcia na pokład pasażerowie są uprawnieni do rekompensaty finansowej w wysokości nawet do 600 euro. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest, by lotnisko odlotu znajdowało się na terytorium UE lub linie lotnicze posiadały siedzibę w UE. Ponadto, przyczyną opóźnienia operacji lotniczych musi być sama linia lotnicza. Prawo do rekompensaty finansowej obowiązuje w ciągu trzech lat od daty opóźnionego lotu.
Jedynymi przypadkami, kiedy linie lotnicze mogą być zwolnione z obowiązku wypłaty odszkodowań są okoliczności nadzwyczajne takie jak: złe warunki pogodowe lub nagle przypadki medyczne.