Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Sejm głosami 430 posłów przyjął w piątek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. To pierwszy z ośmiu projektów składających się na pakiet #100zmianDlaFirm. Ustawa zawiera ponad 30 uproszczeń dla właścicieli firm.
Sprawdź także: Konstytucja dla biznesu Mateusza Morawieckiego [SZCZEGÓŁY]
Resort rozwoju szacuje, że oszczędności wynikające ze zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców i obywateli tylko w pierwszym roku obowiązywania ustawy powinny wynieść ok. 230 mln zł.
Oto najważniejsze zmiany
1. Podatnicy nie będą musieli występować o indywidualną interpretację podatkową, ponieważ działanie zgodne z „utrwaloną praktyką interpretacyjną" będzie podlegało ochronie.
2. Przy ustalaniu „utrwalonej praktyki interpretacyjnej" podatnicy będą mogli korzystać z interpretacji prawa przygotowanych dla innych przedsiębiorców.
3. Ministerstwo Finansów przygotuje i zamieści na stronie internetowej objaśnienia najbardziej skomplikowanych przepisów podatkowych. Zastosowanie się do nich da ochronę w razie kontroli organów podatkowych.
Czytaj też: Szykuje się podatkowa rewolucja
4. Jeżeli kontrola skarbowa w trakcie wykaże, że firma prawidłowo stosowała stawkę VAT, późniejsza kontrola, do czasu zmiany interpretacji prawa, nie będzie mogła podważyć wcześniejszych ustaleń.
5. Kontrole będą przeprowadzane na podstawie analizy ryzyka, tzn. tam, gdzie ryzyko naruszenia prawa jest największe. Uczciwi przedsiębiorcy będą mieli mniej kontroli.
6. Urząd nie będzie mógł ponownie kontrolować spraw, które już wcześniej kontrolował. Tylko jedna kontrola w jednej sprawie.
7. Firmy będą zobowiązane prowadzić pełną księgowość dopiero po osiągnięciu przychodów netto w wysokości 2 milionów euro rocznie. Wcześniej było to 1,2 mln euro, a próg nie był zmieniany od 2008 r. Uproszczona księgowość jest nawet 5-krotnie tańsza.
Zobacz również: Przedsiębiorcy mają długi w firmach pożyczkowych
8. Firmy będą musiały utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz wydać regulaminy pracy i wynagradzania dopiero po zatrudnieniu 50 pracowników, a nie 20 – jak to jest obecnie. Dotyczy to nie tylko blisko 50 tys. firm, które mają od 20 do 49 pracowników ale też 650 tys. przedsiębiorców zatrudniających od 1 do 19 pracowników. Będzie im łatwiej rozwijać firmę.
9. Drobne odstępstwa od projektu budowlanego (do 2 proc.) będą akceptowane bez żadnych formalności.
10. Szereg robót budowlanych nie będzie już wymagał zgłoszenia lub pozwolenia na budowę (np. parterowe budynki gospodarcze i wiaty do 35 m kw.).
430 głosów za. Sejm przyjął tzw. ustawę deregulacyjną, czyli kilkadziesiąt ułatwień z pakietu #100zmianDlaFirm pic.twitter.com/onQJf7gpon
— Ministerstwo Rozwoju (@MR_GOV_PL) 2 grudnia 2016
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Twitter