biznes, biznesmen, pieniądze, firma

i

Autor: East News

Przedsiębiorcy mają długi w firmach pożyczkowych

2016-11-01 12:23

Okazuje się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą zadłużają się nie tylko w bankach, ale i w firmach pożyczkowych. Ponad 44 mln zł są winni przedsiębiorcy finansowym instytucjom pozabankowym – wynika z danych BIG InfoMonitor oraz BIK.

5710 osób fizycznych prowadzących mikrofirmy oraz 46 spółek prawa handlowego ma przeterminowane zadłużenie w firmach pożyczkowych. Ich łączne zaległości sięgają 44,2 mln zł.

Zobacz również: Jakich pracowników szukają pracodawcy?

- W stosunku do całości nieuregulowanych płatności firm wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jest to mniej niż 1,5 proc. Niewiele, jednak samo zjawisko finansowania działalności gospodarczej pożyczkami, których koszt znacząco przewyższa koszty bankowych kredytów, może wydawać się zaskakujące – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Wśród przedsiębiorstw-dłużników firm pożyczkowych, zgłoszonych do BIG InfoMonitor najwięcej jest firm działających w takich dziedzinach gospodarki jak: handel detaliczny i hurtowy, przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. Od finansowania w firmach pożyczkowych nie stronią również producenci żywności, lokale gastronomiczne, transport, edukacja, biura projektowe, architektoniczne i badawcze oraz firmy oferujące usługi związane z nieruchomościami.

Największy dłużnik firmy pożyczkowej prowadzi działalność w zakresie architektury, pochodzi z Mazowsza i pozostało mu do oddania blisko 990 tys. zł pożyczki. Kolejny dłużnik z kujawsko-pomorskiego zajmuje się sprzedażą paliw i winny jest jeszcze firmie pożyczkowej 273 tys. zł. Ze zwrotem prawie 260 tys. zł nie radzi sobie przedsiębiorstwo serwisujące pojazdy w woj. zachodniopomorskim. 205 tys. zł dłużna jest firma transportowa ze Śląska. Na następnych pozycjach z długiem w granicach 200 tys. zł plasują się m.in. firmy zajmujące się naprawą pojazdów, szkoła językowa, usługi maklerskie, architekci zieleni, biuro księgowe, hurtownia, pensjonat, sprzedaż materiałów budowlanych, działalność ochroniarska, a także restauracje.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze