Zdolność kredytowa – jak obliczyć zdolność kredytową

i

Autor: G-STOCKSTUDIO/SHUTTERSTOCK.COM Pośrednik finansowy - na przykład z firmy Murator Finanse - pomoże obliczyć zdolność kredytową i przedstawi ofertę banków

Wrócą kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem? Jest nadzieja na niższe marże

2018-06-19 17:31

UOKiK apeluje do banków, aby przywróciły kredyty ze stałym oprocentowaniem. Jak podkreśla urząd, wiążą się one z mniejszym ryzykiem. Kredyt ze stałym oprocentowaniem pozwala zapewnić lepszą ochronę konsumentowi, a przy okazji – zwiększyć stabilność sektora finansowego.

- Niepokoją nas dwie rzeczy. Przede wszystkim sposób informowania klientów o ryzyku związanym z zaciąganiem kredytów złotówkowych ze zmienną stopą oprocentowania. W tej chwili klienci nie zawsze mają świadomość ryzyk związanych z tym produktem. Ponadto niekorzystnym zjawiskiem jest praktyczny brak w ofercie banków kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem obowiązującym przez całą umowę lub też znaczącą jej cześć. Powinny one stanowić realną alternatywę dla kredytów ze zmiennym oprocentowaniem – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Jak podkreśla urząd, banki powinny udzielać kompleksowych i zrozumiałych informacji o ryzyku, które pociągają za sobą kredyty ze zmienną stopą oprocentowania. Kredytobiorcy szczególnie odczuwają wzrost stóp procentowych, które w Polsce od dawna nie były podnoszone. Jak podkreśla szef UOKiK, instytucje finansowe powinny uwzględniać sytuację konsumenta nie tylko na etapie zawierania umowy, ale również w trakcie jej obowiązywania.

Według prezesa UOKiK banki powinny wypracować system wczesnego ostrzegania klientów o potencjalnych, niekorzystnych dla nich zmianach na rynkach, w tym o tych dotyczących stóp procentowych. Marek Niechciał wystosował nawet w tej sprawie specjalny list do prezesów banków.

- Nie tylko z punktu widzenia interesów konsumentów, ale także stabilności sektora finansowego w Polsce – konieczne jest by banki wprowadziły w większym zakresie do swoich ofert kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Dotychczasowa mała popularność tego produktu spowodowana jest ich niższą atrakcyjnością w stosunku do kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Konsumenci będą zainteresowani takimi produktami, pod warunkiem, że będą one bardziej konkurencyjne – wskazuje prezes UOKiK w liście.

Przygotowując ofertę kredytów, banki kierują się przede wszystkim rekomendacjami KNF. Tymczasem, według Niechciała, instytucje finansowe mogą podnieść swoje standardy i dostosowywać swoje produkty do aktualnej sytuacji rynkowej. Zwłaszcza, że kredyty ze stałym oprocentowaniem pociągają za sobą mniejsze ryzyko dla banków.

Źródło: uokik.gov.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze