Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, mogą aplikować o premię technologiczną w kwocie aż do 6 mln złotych. Nowy nabór wniosków o dofinansowanie z „Kredytu na innowacje technologiczne" BGK rozpocznie już 15 lutego.
- W sumie do rozdysponowania mamy 550 mln zł. Zależy nam na jak najwyższej jakości projektów zgłoszonych przez MŚP i usprawnieniu procesu wyboru wniosków – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.- Nabór potrwa do 24 maja br. Wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych obejmują m.in takie branże jak meblarstwo, produkcja przemysłowa, przemysł spożywczy, budowlany czy motoryzacyjny.
Zobacz: Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy
Polska gospodarka potrzebuje innowacji
Wydatki na badania i rozwój w Polsce są średnio dwa razy niższe niż wynosi średnia europejska. Trudno sobie wyobrazić nowoczesną gospodarkę bez wprowadzania nowych technologii. Tymczasem mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa często nie mają wystarczających środków, by inwestować w innowacyjne rozwiązania, które umożliwiłyby skuteczniejszą konkurencję na rynku. „Kredyt na innowacje technologiczne" to instrument wsparcia finansowego mający na celu podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli wdrożyć wyniki własnych prac powadzonych w ramach B+R lub wyniki prac B+R nabywanych przez nich w ramach projektu dotyczącego innowacji technologicznych.
BGK dofinansowuje inwestycje w formie premii, która przeznaczana jest na spłatę części kredytu technologicznego zaciąganego w bankach komercyjnych na realizację inwestycji technologicznej. Premię mogą uzyskać przedsiębiorstwa, które w wyniku wdrożenia innowacyjnej technologii wprowadzą na rynek nowe lub znacząco ulepszone (w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce) produkty, usługi lub procesy. W ten sposób BGK, we współpracy z sektorem bankowym, wspiera polskie firmy, które kupują lub wdrażają nowe technologie.
Przeczytaj: Większe wsparcie na żłobki w 2018 roku
Dla kogo wsparcie
O premię mogą starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski, jeśli spełniają kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy (zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014) oraz mają zdolność kredytową. Zainteresowani przedsiębiorcy powinni udać się do jednego z 18 banków współpracujących z BGK (wykaz banków jest dostępny na stronie internetowej BGK), aby otrzymać promesę udzielenia kredytu technologicznego lub zawrzeć z bankiem warunkową umowę kredytu.
Jaka premia
Udział premii technologicznej w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowanych ustalany jest zgodnie z pułapami określonymi w mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014–2020).
Premia technologiczna jest wypłacana w transzach (płatności pośrednie) w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu realizacji projektu (płatność końcowa).
Maksymalna wysokość premii technologicznej to 6 mln zł.
Sprawdź też: Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki
Na co dofinansowanie
Wsparcie finansowe przeznaczone może być wykorzystane na:
* realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie nowej technologii,
* wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.
Technologia będąca przedmiotem wdrożenia musi mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych, lub wyników badań przemysłowych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
WAŻNE! Uważaj na interpretacje podatkowe skarbówek
Uwaga!
Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia, będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.
Jakie wydatki kwalifikowane
Środki własne przedsiębiorcy muszą stanowić co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego.
1. Zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej, w tym zakup prawa użytkowania wieczystego (po spełnieniu określonych warunków –np. nieruchomość będzie używana wyłącznie do celów inwestycji technologicznej)
2. Zakup, wytworzenie, a także koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych innych niż określone w pkt 1, z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu.
3. Zakup używanych środków trwałych, a także koszty montażu i uruchomienia używanych środków trwałych innych niż określone w pkt 1, z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu (po spełnieniu określonych warunków - np. cena nabycia używanych środków trwałych nie przekracza ich wartości rynkowej)
b) sprzedający złoży oświadczenie określające podmiot, od którego nabył środki
4. Zakup robót i materiałów budowlanych w celu budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części.
5. Zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej, jeżeli wartości niematerialne i prawne spełniają łącznie określone warunki -np. będą wykorzystywane wyłącznie do celów inwestycji technologicznej.
6. Pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesionych do dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej, pod warunkiem że umowa najmu lub dzierżawy będzie zawarta na okres co najmniej 3 lat od przewidywanego terminu zakończenia realizacji inwestycji technologicznej.
7. Do wydatków na realizację inwestycji technologicznej zalicza się także wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.
Ważne!
Środki trwałe, o których mowa w pkt 2 i 3 powyżej, muszą być powiązane ze sobą funkcjonalnie i służyć do realizacji inwestycji technologicznej. Łączna wartość wydatków, o których mowa w pkt 1 i 6 nie może przekroczyć 10 proc. łącznej wartości wydatków kwalifikowalnych.
Uwaga!
Aby wydatki te zostały objęte wsparciem, mogą być poniesione dopiero po dniu wpływu wniosku o dofinansowanie do BGK.