Nawet konkretny miesiąc ma znaczenie dla wysokości świadczenia

i

Autor: Shutterstock Nawet konkretny miesiąc ma znaczenie dla wysokości świadczenia

Emerytury będą wyższe, ale nie dla wszystkich. Dlaczego ZUS odrzuca wnioski emerytów?

2022-03-30 15:49

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące średniej długości życia Polaków. M.in. na ich podstawie ZUS wylicza wysokość wypłacanych emerytur. Nowe dane GUS ucieszą Polaków, ponieważ są korzystne dla przyszłych emerytów i pozwalają wyliczyć wyższe świadczenie. Jednak ZUS ostrzega, że emeryci, którzy już pobierają emerytury z ZUS, " nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenia świadczenia z wykorzystaniem nowych danych".

ZUS odrzuca wnioski emerytów

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat - wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż na podstawie poprzedniej tablicy – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie. W ubiegłym roku zanotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r., i o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Prof. Uścińska w wypowiedzi dla PAP zwróciła uwagę, że dane zawarte w tablicy GUS są niezbędne do obliczenia wysokości emerytury.

"Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy" – wyjaśniła. "Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł” – wyliczyła szefowa ZUS.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?

Zaznaczyła przy tym, że ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia. "Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego” – dodała profesor.

Kto skorzysta z nowych tablic GUS?

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że nowe tablice GUS są korzystne dla przyszłych emerytów i pozwalają wyliczyć wyższe świadczenie. Zaznacza jednak, że nie wszyscy mogą z nich skorzystać. 

- Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej. W takiej sytuacji osoby, które pobierają emeryturę rok, dwa czy 5 lat nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenia świadczenia z wykorzystaniem nowych tablic. ZUS będzie wydawał decyzję odmowną" - wyjaśnia.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze