Polski złoty

i

Autor: SHUTTERSTOCK Kursy walut [27.05.2022]. Złoty wyraźnie się umacnia. Ile kosztuje euro i frank szwajcarski?

Wielka podwyżka dla emerytów! Seniorze, sprawdź, jak zyskać 1200 zł!

2022-03-29 16:30

Podwyżki emerytur. Wybierasz się na emeryturę? Twoje świadczenie może wzrosnąć nawet o 1200 zł w skali roku. Choć przyczyna takiego wzrostu wcale nie jest wesoła. Okazuje się, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy. Łącznie od wybuchu pandemii, to prawie o 2 lata. To bardzo ważna wiadomość dla seniorów, gdyż parametry te mają wpływ na wysokość emerytur i podnoszą je odpowiednio o 3,7 proc. w przypadku kobiet i o 4,1 proc. w przypadku mężczyzn.

Podwyżka emerytur o 1200 złotych

Szykuje się kolejna podwyżka emerytur. Tym razem najwięcej zyskają osoby, które dopiero wybierają się na emeryturę. W Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Oczywiście można przechodzić na świadczenie z ZUS o wiele później, gdyż emerytura nie jest obowiązkiem, tylko przywilejem. Do jak najdłuższego pozostawaniu na rynku pracy zachęca sam ZUS. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice wskazujące na długość życia Polaków. Dane z tych tablic będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia 2022 roku.

Okazuje się, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy, a łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata. Choć dane te są bardzo smutne, to przekładają się na wzrost emerytur. Świadczenie podniesie się odpowiednio o 3,7 proc. w przypadku kobiet i o 4,1 proc. w przypadku mężczyzn. Tym sposobem będzie można zyskać nawet 1 200 zł rocznie. Szczegółowe, przykładowe wyliczenia prezentujemy w galerii.

Tańczące z promocjami 24.03.2022r.
Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze