Zdrowie

Co drugi Polak może mieć za wysokie ciśnienie krwi. W jakim wieku należy zacząć je mierzyć i jak dbać o swoje serce?

2022-11-17 10:20

W Polsce prawdopodobnie ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg), a kolejne 6–7 mln ma podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg). Oznacza to, że statystycznie problem ten dotyczy połowy z nas. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie jak obniżyć ciśnienie krwi. O tym w jakim wieku należy zacząć mierzyć ciśnienie oraz o 8 sposobach na jego obniżenie opowiada kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak, zaproszony przez Huawei z okazji premiery Watch D – zegarka z certyfikatami CE dla urządzenia medycznego.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa i niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, behawioralne czynniki ryzyka, takie jak brak aktywności fizycznej, nadwaga i długotrwały stres psychiczny, liczba osób dotkniętych chorobami kardiologicznymi wzrasta z roku na rok. I jest to problem globalny – niezależny od miejsca zamieszkania czy wieku. Potwierdza to raport WHO: ​​„w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi”. Nadciśnienie, które jest tak często bagatelizowane, jest problemem zagrażającym nie tylko naszemu zdrowiu, ale nawet życiu. „Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze” – mówi kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak.

W jakim wieku należy zacząć mierzyć ciśnienie?

Z badań Huawei wynika, że tylko ​​59% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać już w wieku 20 i 30 lat, gdy jesteśmy bardzo aktywni, uczymy się i pracujemy, a często nie mamy czasu, aby zająć się swoim zdrowiem. W Polsce blisko 35% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać dopiero po 40 roku życia, a polscy mężczyźni są jeszcze bardziej nieświadomi. Około 41% z nich uważa, że ​​należy dbać o serce po czterdziestce lub nawet później, a 7% nie wie, w jakim wieku należy zacząć.

Prof. Krzysztof J. Filipiak radzi, aby jak najwcześniej zadbać o serce. Jeśli to możliwe, należy monitorować jego podstawowe funkcje: tętno (tętno), EKG, ciśnienie tętnicze. Od jakiego wieku konkretnie? Wbrew pozorom nie należy czekać do emerytury. W przypadku ciśnienia dolna granica wieku wynosi 2 lata – już wtedy podczas badań bilansowych dokonywany jest pierwszy pomiar. W kolejnych laatch powinien być regularnie powtarzany. Im wcześniej wykryjemy ewentualne nieprawidłowości, tym wcześniej możemy interweniować i zapobiegać niekorzystnym zmianom w naszym układzie sercowo-naczyniowym. Wiele osób nie jest świadoma ryzyka.

Jak często i czym mierzyć ciśnienie?

Zdaniem profesora ciśnienie tętnicze należy mierzyć jak najczęściej, przynajmniej raz na pół roku. Kluczowe jest upowszechnienie tego badania, żeby jak najwięcej osób mogło takich pomiarów regularnie dokonywać. Pomóc w tym mogą szeroko zakrojone „screeningi” – badania przesiewowe wykonywane przez urządzenia codzienego użytku, w tym smartwatche, takie jak Watch D. Jest to pierwszy zegarek z funkcjami monitorowania ciśnienia krwi oraz analizy EKG, potwierdzonymi certyfikatem CE dla wyrobu medycznego. Oznacza to, że wyniki jego pomiarów są dokładne i wiarygodne, więc stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnego ciśnieniomierza – zwłaszcza dla osób młodych i aktywnych.

Ponieważ zegarka używamy codziennie, a wykonanie badania zajmuje dosłownie 30 sekund, staje się ono łatwo dostępne. Dzięki temu wiele osób prawdopodobnie dowie się, że ma nadmiernie podwyższone lub nieprawidłowe ciśnienie krwi, co może uratować im życie i zdrowie. Alarmujące (żółte) i podwyższone (czerwone) wartości wskazane na zegarku oznaczają, że należy udać się do lekarza. Diagnozę ostatecznie potwierdzi lekarzi zaleci, co robić dalej, by kontrolować swoje ciśnienie.

U zdrowej osoby do 65. roku życia ciśnienie skurczowe powinno wynosić 120–129 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 70–79 mmHg. Są to wartości, które Huawei Watch D pokazuje w swoich „zielonych zakresach”, z tolerancją ciśnienia rozkurczowego do 84 mmHg. Aktualne europejskie normy ciśnienia krwi wskazują u osób powyżej 65. roku życia na takie same wartości ciśnienia rozkurczowego i nieco wyższe możliwe wartości ciśnienia skurczowego rzędu 130–139 mmHg („zakres żółty”).

Jak możesz obniżyć ciśnienie krwi?

A co zrobić, gdy dowiemy się, że nasze ciśnienie jest zbyt wysokie? Czy wiemy, jak je obniżyć bez użycia leków? W Polsce metod obniżania ciśnienia nie umie wskazać 44% z nas i aż 56% w najmłodszej grupie respondentów (18–29 lat). To samo się tyczy grupy osób najbardziej aktywnych zawodowo, w wieku 30–44 lat, gdzie większość (51%) nie ma o tym pojęcia.

Kardiolog Krzysztof J. Filipiak sugeruje, że powinniśmy nie tylko znać definicję nadciśnienia tętniczego (pomiar powyżej 140/90 mmHg), ale też aktywnie wdrażać metody obniżania wartości ciśnienia krwi w sposób niefarmakologiczny:

  •          Rzucić palenie – biernie i czynnie;
  •          Kontrolować wagę ciała – walczyć z nadwagą i otyłością;
  •          Ograniczyć spożywanie soli kuchennej i dodawanie jej do potraw;
  •          Zwiększyć spożycie warzyw i owoców, ograniczyć tłuszcze zwierzęce;
  •          Ograniczyć spożycie alkoholu;
  •          Kontrolować inne czynniki ryzyka – zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej (cholesterol, trójglicerydy);
  •          Zwiększyć i utrzymać systematyczność w zakresie aktywności fizycznej;
  •          Regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi za pomocą urządzeń codziennego użytku, takich jak np. Watch D, który może zapewnić szybkie badanie przesiewowe w kierunku nadciśnienia.

Wprowadzenie i konsekwentne stosowanie się do tych 8 wskazówek może znacząco obniżyć nasze wartości ciśnienia krwi, a w rezultacie – zadbać o nasze zdrowie i życie.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Którą markę technologiczną lubisz najbardziej?
Najnowsze