Czym jest termika i co dla nas oznacza?
Wiadomo, że korzystając z kubka chcemy jak najdłużej cieszyć się gorącą herbatą czy kawą w trakcie zimy, ale i chłodnym i orzeźwiającym napojem podczas upalnego lata. Aby uzyskać ten efekt musimy się upewnić, że wybrany przez nas kubek ma wysokie właściwości izolacyjne, czyli próżnia pomiędzy ściankami rozkłada się równomiernie.
Same ścianki powinny z kolei być jednakowej grubości, aby nie tworzyły się tzw. mostki termiczne, które wbrew pozorom nie występują tylko w budynkach. To właśnie one przyczyniają się do utraty ciepła. Kubki o wysokich parametrach izolacyjnych, takie jak Contigo, potrafią utrzymywać ciepło nawet przez 4-5 godzin, zimno z kolei nawet dwa razy dłużej.
Ergonomia, czyli radź sobie jedną ręką
Z kubka termicznego korzystamy w różnych sytuacjach, nie tylko w pracy czy stojąc na przystanku. Dobrze wyprofilowany kubek można obsłużyć jedną ręką, co szczególnie przydaje się w sytuacjach takich jak jazda na rowerze, czy chociażby prowadzenie samochodu, kiedy to po prostu nie możemy pozwolić sobie na puszczenie kierownicy nawet na parę sekund.
Łatwy dostęp oznacza, że proces otwarcia i zamknięcia kubka powinien przebiegać bezproblemowo. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje opatentowana technologia AutoSeal, czyli blokada zabezpieczająca przed rozlaniem i przeciekaniem napoju w plecaku czy torebce. Zabezpieczenie to umożliwia otwarcie, zamknięcie oraz zabezpieczenie kubka za pomocą dwóch przycisków obsługiwanych jedną ręką.
Kubek ze stali
Materiały wykorzystane w procesie produkcji kubka rzadko interesują użytkowników, jednak już właściwości z nich wynikające mogą stać się zmorą jeśli dokonamy złego wyboru. Każdy, kto długo używał kubków termicznych wie, że mają one tendencję do przejmowania zapachów przenoszonych napojów.
- Jeśli nie chcemy, by nasza kawa miała posmak herbaty, albo nasza herbata pachniała kawą, powinniśmy wybrać kubek wykonany ze stali, która nie przenosi zapachów. Dzięki temu kubek jest też o wiele łatwiej szybko i skutecznie umyć. Stal to wytrzymały materiał, co będzie miało szczególne znaczenie przy używaniu kubka chociażby w podróży – mówi Arkadiusz Majewski, właściciel firmy Red Bird, wyłącznego dystrybutora marki Contigo.
Utrzymanie czystości
Kubek powinien być skonstruowany w taki sposób, by łatwo było go dokładnie umyć i wyczyścić. Utrzymanie tego przedmiotu w czystości jest kluczowe, ponieważ bakterie kryjące się w zakamarkach i niedomytych miejscach mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości, w tym zatrucia pokarmowego. Jeszcze prościej jest, jeśli zdecydujemy się na wybór kubka, którego producent dopuszcza mycie go w zmywarce.
Części zamienne i estetyka
Kubek termiczny to nie samochód, ale dokonując zakupu chcemy, by posłużył nam jak najdłużej. Nawet najbardziej wytrzymały kubek może ulec uszkodzeniu mechanicznemu, jednak producenci tych najlepszych obecnie pozwalają na zakup części zamiennych do wybranych modeli. Dla przykładu, w przypadku kubka Contigo można dokupić samą nakrętkę, więc nawet jeśli ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba ponosić kosztu zakupu całego zestawu.
Być może nie jest to najważniejsza z cech, jednak mnogość wzorów, kolorów czy szerokie możliwości personalizacji to nadal coś, na co wielu użytkowników zwraca uwagę. Kubki nie różnią się na tym polu od innych przedmiotów – po prostu dobrze jest mieć coś, co nas wyróżnia, jest przyjemne dla oka lub po prostu w jakiś sposób oddaje nasz charakter. Dzięki personalizacji kubek może też stać się doskonałym prezentem dla bliskiej osoby.