Dark Mode, czyli ciemny interfejs użytkownika, stał się popularny nie tylko ze względu na oferowane walory estetyczne oraz oszczędność energii. Użytkownicy są coraz bardziej świadomi potrzeby dbania o swój wzrok, dlatego opcja trybu ciemnego pojawia się w kolejnych aplikacjach mobilnych oraz także natywnie, w systemach iOS 13 oraz Android Q. Dark Mode wymieniany jest jako jeden z głównych trendów w designie na 2019 rok.
ZOBACZ TAKŻE: Rewolucyjny smartfon Xiaomi. Całość jego obudowy to ekran [ZDJĘCIA]
Dlatego też w najnowszych wersjach systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych od Apple i Google, Dark Mode jest wprowadzany jako jedna z najważniejszych funkcji. Jest to związane między innymi z wykorzystywaniem ekranów OLED w coraz większej liczbie nowych smartfonów i tabletów – a to właśnie ich użytkownicy mogą wykorzystać zalety ciemnego interfejsu użytkownika.
Wprowadzenie Dark Mode do aplikacji Play24 niesie ze sobą dwie zasadnicze korzyści. Po pierwsze, w przypadku ekranów OLED, stosowanie ciemnego interfejsu użytkownika zmniejsza zużycie energii przez wyświetlacz - podczas wyświetlania czarnego koloru, poszczególne piksele ekranu OLED są wyłączone. Dlatego zużycie energii jest niższe średnio od 10 do 50 proc., w porównaniu do aplikacji z jasnym interfejsem użytkownika. Drugą korzyścią jest dużo mniejsze zmęczenie wzroku podczas korzystania z takiej aplikacji wieczorami i w nocy. Dark Mode obniża kontrast między ciemnym otoczeniem a jasnym ekranem smartfona oraz ogranicza emitowanie szkodliwego niebieskiego światła. Wyświetlane w ten sposób treści są bardziej czytelne, co znacznie poprawia komfort przy dłuższym korzystaniu z urządzenia przy słabym oświetleniu.
- Potrzebę wprowadzenia tego trybu w Play24 komunikowali nam sami użytkownicy – w komentarzach w sklepach z aplikacjami, postach w mediach społecznościowych oraz w ankietach. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, umożliwiliśmy wybór dotychczasowego, jasnego interfejsu użytkownika, nowego ciemnego oraz dodaliśmy tryb automatycznego przełączania się między nimi w zależności od pory dnia - podkreśla Katarzyna Wiśnios, Product Owner Play24.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wyciekły dane użytkowników aplikacji randkowej!
Play24 to jedna z pierwszych polskich aplikacji, która podobnie jak Messenger czy Slack, wprowadza Dark Mode. Ten krok to nie tylko chęć dopasowania się do obowiązującego w całej branży trendu, ale przede wszystkim krok w kierunku użytkowników i umożliwienie im dostosowania wyglądu aplikacji do swoich potrzeb i upodobań.
- Co ważne - dzięki wykorzystaniu Design Systemu podczas projektowania aplikacji Play24, wprowadzenie ciemnego interfejsu użytkownika nie wymagało dużego nakładu pracy oraz ponoszenia wysokich kosztów. Dodatkowo wszystkie elementy aplikacji pozostają ze sobą w pełni spójne i automatycznie dostosowują się do aktualnie wybranego trybu. Ma to niebagatelne znaczenie dla użytkowników, bo nie muszą zmieniać oni swoich przyzwyczajeń i uczyć się obsługi aplikacji od nowa - powiedział Łukasz Okoński, Product Designer Play24.