SMS - sposób na bezpieczne dane?

2009-01-21 14:10

Gdy zginie laptop, tracimy nie tylko komputer. W ręce złodziei trafiają poufne dane o naszych kontach czy kartach kredytowych. Można się zabezpieczyć zawczasu szyfrując dane, ale co gdy jest już za późno? Intel i Ericsson znalazły rozwiązanie!

Jest ono prostsze niż mogłoby się wydawać i opiera się na alarmowej wiadomości SMS, którą w przypadku kradzieży można wysłać do własnego komputera. Jest jednak jeden warunek - notebook musi mieć moduł mobilnego, szerokopasmowego dostępu do sieci.

Przy pierwszej próbie uruchomienia moduł ten bezpiecznie przekazuje wiadomość do funkcji Anti-Theft PC Protection, która współpracuje z większością platform firmy Intel. Ta z kolei podejmuje odpowiednie działania. Jakie? Całkowicie blokuje komputer.

Co ciekawe, usługa może także wykorzystywać technologię GPS. Jeśli nasz komputer ma wbudowany moduł nawigacji, po zablokowaniu będzie przesyłał do nas aktualne dane o swojej lokalizacji. Po zlokalizowaniu i odzyskaniu notebooka można wysłać do niego wiadomość odblokowującą, która sprawia, że dane będą ponownie dostępne.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze