SpaceX

i

Autor: SpaceX / X TheSpaceEngineer

Technologia

SpaceX doprowadziło do ogromnej eksplozji. Kontrowersyjne zdjęcia krążą po sieci

2024-07-08 11:00

Wzmacniacz statku kosmicznego Starship firmy SpaceX, który jako pierwszy w historii programu pomyślnie i delikatnie opadł do wody, prawdopodobnie eksplodował po zakończeniu testu. Niepokojące zdjęcia krążą po mediach społecznościowych, a fani postanowili wyjaśnić, co faktycznie się stało.

SpaceX, firma Elona Muska zajmująca się budowaniem własnych rakiet wielorazowego użytku i statków kosmicznych, nieustannie przeprowadza testy, które maja na celu doprowadzenie rakiet do stanu awarii, aby następnie dokonać ulepszeń. W związku z tego typu zabiegami firma spotkała się z ogromną krytyką za swoje pierwsze trzy loty, które opisywano jako awarie z powodu niezdolności do uniknięcia niezamierzonych eksplozji lub "szybkiego nieplanowanego demontażu", jak nazywa to SpaceX.

Czytaj też: Elon Musk stworzył „aimbota” do gier. Pierwszy na świecie pacjent Neuralink opowiada o implancie

SpaceX w ogniu krytyki. Powodem eksplozje

Czwarta rakieta nośna Starship firmy SpaceX najprawdopodobniej eksplodowała po zakończeniu testu - tak twierdzi użytkownik X, BocasBrain. Ten udostępnił zdjęcie eksplozji czegoś, co mogło być jedynie wzmacniaczem Flight Four Super Heavy. Obraz pokazywał pomarańczową chmurę grzybów widoczną z boi podobnej do tej używanej przez SpaceX do uchwycenia końcowych widoków testu rakiety.

Wkrótce po udostępnieniu zdjęcia użytkownik występujący pod pseudonimem TheSpaceEngineer, przeprowadził szczegółową analizę. Powołując się na swoją wiedzę na temat oświetlenia i edycji obrazu, stwierdził, że sądząc po wypaczonej perspektywie i kwadratowej ramce widocznej w prawym dolnym rogu, zdjęcie wyglądało na przechwytywanie materiału wideo wyświetlanego na monitorze.

TheSpaceEngineer wyjaśnia, że obraz musi być prawdziwy, a gdyby ktokolwiek chciał oszukać użytkowników, musiałby posunąć się "do ekstremalnych wysiłków, które byłyby absolutnym poświęceniem". Porównanie z poprzednimi eksplozjami statków kosmicznych SpaceX pokazuje również, że kolor kuli ognia na zdjęciu jest podobny do poprzednich. Użytkownik doszedł do wniosku, że statek prawdopodobnie zawiódł po przewróceniu się do wody.

Szczegóły danych infradźwiękowych udostępnione przez LabPadre na X również pokazują rosnącą aktywność po wyłączeniu spalania lądowania. Dla TheSpaceEngineer'a jest to ostatni dowód, potwierdzający eksplozję.

Technologiczny Przegląd Tygodnia 12.04.2024

Facebook QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?

Pytanie 1 z 13
Kiedy powstał Facebook?
Najnowsze