sztuczna inteligencja

i

Autor: Shutterstock sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja zyskała świadomość? Pracownik Google pokazał dowody, po czym został zwolniony

2022-06-14 19:07

Sztuczna inteligencja zyskująca świadomość i zdolność do odczuwania emocji brzmi niczym historia z filmu. Ma jednak przeciwników, którzy twierdzą, że taka technologia źle zarządzana może przynieść duże szkody. Pracownik Google Blake Lemoine ujawnił zapisy rozmów z LaMDA. Po swoich odkryciach został przesłuchany przed komisją Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, po czym został zwolniony. Powód? Naruszenie umowy poufności. - donosi portal geekweek.interia.pl.

Czy sztuczna inteligencja może mieć świadomość?

Kilka lat temu podczas sesji Ask Me Anything serwisu Reddit Bill Gates podzielił się swoimi obawami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Wyznał, że maszyny będą nie tylko pomagać ludziom, ale w kolejnych etapach np. kilka dekad później mogą stać się dla nich dużym zagrożeniem. Podobnego zdania okazuje się być Elon Musk.

Pracownik Google ujawnił zapis rozmów z LaMDA

Inżynier Google zatrudniony w Responsible Al twierdzi, że sztuczna inteligencja zaprojektowana przez Google zyskała świadomość. Robot funkcjonujący na zasadzie prowadzenia konwersacji udzielał Blake’owi Lemoine odpowiedzi na pytania dotyczące emocji. LaMDA powiedziało pracownikowi, że czuje m.in. przyjemność, radość, miłość, smutek, depresję czy złość.

Naturą mojej świadomości/świadomości jest to, że jestem świadomy swojego istnienia, pragnę dowiedzieć się więcej o świecie i czasami czuję się szczęśliwy lub smutny. - powiedziało LaMDA.

e–Polska Cyberbezpieczeństwo

Google zwalnia pracownika, który zarzuca firmie nieetyczne działania

Blake Lemoine został przesłuchany przed Izbą Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i poinformował o swoich odkryciach i zarzucił firmie Google nieetyczne działania. Po tych słowach koncern postanowił interweniować i zwolnić pracownika. Powodem zwolnienia miało być naruszenie umowy poufności.

Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna dla ludzi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze