Jakie były początki Dnia Szefa Kuchni?
Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni był Bill Gallagher. Wszystko rozpoczęło się w 2004 roku, kiedy to ówczesny prezydent Światowego Związku Stowarzyszeń Szefów Kuchni (World Association of Chefs’ Societies - WACS) zaczął szerzyć na dużą skalę wiedzę o tym zawodzie. Wydarzenie od tego czasu ma wymiar nie tylko edukacyjny, ale też prospołeczny. Przypomina jego przedstawicielom, że ich obowiązkiem jest zaspokajanie kulinarnych potrzeb klientów, ale też przekazywanie swojej wiedzy i kunsztu młodszym pokoleniom. Równie ważnym elementem tej kultury jest promowanie zdrowego odżywiania i produktów wysokiej jakości oraz wzmacnianie kultury kulinarnej w kontekście społecznym.
Urządzenie Thermomix w profesjonalnej kuchni
Urządzenie Thermomix® zostało stworzone z myślą o usprawnianiu procesu przygotowania posiłków w domu. Bardzo szybko zyskało uznanie wśród profesjonalnych kucharzy i szefów kuchni stając się niezastąpionym pomocnikiem w profesjonalnej gastronomii. Już od 50-ciu lat pomaga, usprawnia i skraca czas pracy nad najbardziej wyrafinowanymi daniami restauracyjnymi, ponadto jest używane do niezliczonej ilości receptur i procesów. Już w pierwszych latach od wejścia urządzenia na rynek, jego producent - firma Vorwerk zaczęła współpracować z szefami w całej Francji. Dostarczali oni m.in. przepisy do książek kucharskich wydawanych przez firmę. Z biegiem lat popularność sprzętu rosła. Osoby związane z restauracjami prędko zaczęły dostrzegać mnogość zastosowań, które pomagały urzeczywistniać ich autorskie, kreatywne pomysły. - Od 25 lat jestem wielkim fanem urządzenia Thermomix® – używałem go do niezliczonej ilości receptur i dań, nie mogło go zabraknąć w żadnej restauracji, którą prowadziłem lub pomagałem otwierać. Moim zdaniem, po pierwsze Thermomix jest prosty w obsłudze i bardzo czytelny dla każdego. Po drugie mocne obroty i świetnej jakości noże pozwalają uzyskać najlepszy efekt, jeśli chodzi o strukturę finalną poszczególnych elementów dania. Po trzecie wbudowana waga jest super aspektem – bardzo nam to przyspiesza pracę w kuchni, gdzie czynnik czasu gra kluczową rolę - przekonuje Dariusz Barański, Szef Kuchni w restauracjach Warszawska i Szóstka. Od lat również Vorwerk Polska i środowisko szefów kuchni współpracuje, inspiruje się wzajemnie, dostarcza rozwiązań, wspiera i czerpie ogrom satysfakcji z kolejnych smakowitych momentów powstałych w tej kooperacji. Szefowie kuchni są obecni podczas testowania i wprowadzania na rynek kolejnych modeli urządzenia oraz akcesoriów Thermomix®, ale również dostarczają przepisów oraz cennych wskazówek, z których można czerpać, na platformie z przepisami Cookidoo.
Mnogość plusów i ogrom możliwości
Należy pamiętać, że gastronomia restauracyjna rządzi się zupełnie innymi prawami niż kameralne gotowanie w domowej przestrzeni. Przede wszystkim zespół kucharzy nie przygotowuje 2-4 porcji potrawy, a często ma ich do stworzenia nawet kilkanaście. Kucharze podczas korzystania z urządzenia Thermomix® zyskują np. to, że nie muszą już ciągle monitorować czynności takich jak np. mieszanie czy kontrola temperatury. Urządzenie robi to automatycznie za nich. To pomocnik, którego można spuścić z oka i mieć pewność, że nie zawiedzie. Automatyzacja to jedna z wielu funkcji, którą cenią sobie szefowie w restauracjach. Doceniają również możliwość podtrzymywania odpowiedniej temperatury, czy opcję nadawania konkretnym daniom odpowiedniej puszystości. Precyzja urządzenia zapewnia recepturom pożądaną, gładką i napowietrzoną strukturę bez ryzyka przypalenia. Sprawdza się to w technikach przygotowania jedwabistych sosów, zup kremów czy puree. Jeszcze jednym niewątpliwym plusem jest powtarzalność efektów i praca na pełnych obrotach, często całymi dniami, bez chwili przerwy. Dzięki urządzeniom Thermomix® szefowie są w stanie każdorazowo odtwarzać te same potrawy z niebywałą precyzją, utrzymując ten sam, wysoki poziom. Pod tym linkiem znajdują się wszystkie kolekcje na platformie z przepisami Cookidoo®, które powstały we współpracy z polskimi szefami kuchni.
Polecany artykuł: