Do tej pory BGK pozyskał na rzecz Funduszu kwotę 38,5 mld zł emitując obligacje 7-letnie i 10-letnie. Te drugie zostaną zaoferowane na środowym przetargu. W tym momencie ich wartość nominalna wynosi 4,87 mld zł.
ZOBACZ TEŻ: Pieniądze z karty podarunkowej nie mogą przepaść. Ważny wyrok sądu
- Środowa sprzedaż będzie pierwszą w formie przetargu zorganizowanego przez agenta emisji, którym jest Narodowy Bank Polski. Tym samym obligacje, które emitujemy na rzecz Funduszu, będą oferowane identycznym trybem, jak obligacje skarbowe. Oznacza to m.in. że udział w przetargu mogą wziąć wszyscy Dealerzy Skarbowych Papierów Wartościowych – mówi Robert Zima, dyrektor Instytucji Finansowych i Organizacji Finansowania BGK.
– Przewidujemy, że przetargi organizowane przez NBP stanowić będą standardowy tryb plasowania obligacji Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, przy czym nadal będziemy mieć również możliwość sprzedaży w dotychczas wykorzystywanym trybie pozaprzetargowym – dodał. Zgromadzone w Funduszu środki posłużą do walki ze skutkami pandemii. To już piąta emisja BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
SPRAWDŹ TAKŻE: Polacy porzucili transport publiczny. Na czas pandemii co czwarty obywatel przesiadł się na rower