Emeryci weseli 1

i

Autor: Shutterstock

Dodatki dla emerytów

1000 zł do emerytury. Ilu seniorów dostanie wyższy dodatek do emerytury?

2023-09-29 6:03

Pewna grupa emerytów może liczyć na specjalny dodatek do emerytury rzędu tysiąca złotych. Byli działacze opozycji mają powiększane emerytury z racji swoich zasług. Dotychczas było to około 500 zł. Ale świadczenie to zostało zwiększone do około 1000 zł i zostało tym samy zrównane z najniższą emeryturą w Polsce w 2023 roku. Świadczenie ma być waloryzowane każdego roku.

Wysoki dodatek do emerytury

W Polsce jest około 15 tysięcy emerytów, którym należy się wysoki dodatek do emerytury. To grupa opozycjonistów antykomunistycznych. Dotychczas ci emeryci otrzymywali specjalny dodatek  do emerytury rzędu 400 zł. W tym roku zostało to świadczenie emerytalne  podniesione do nieco ponad 500 zł. W końcu uznano, że opozycjonistom należy się godziwe świadczenie wysokości minimalnej emerytury w Polsce. Od września 2023 roku świadczenie dla opozycjonistów wynosi nieco ponad 1588 zł. Pieniądze te powinni dostać już wszyscy emeryci, którzy są uprawnieni do świadczenia. Jeśli jednak ktokolwiek z beneficjentów jeszcze nie otrzymał wyższej kwoty świadczenia, pieniądze powinny pojawić się w październiku.

Jak już zostało podkreślone, to dodatek dla opozycjonistów. Ale jakoś trzeba udowodnić to, że ryzykowało się własne zdrowie i życie, walcząc z władzą i ustrojem komunistycznym. O dodatek dla opozycjonistów ubiegać się mogą wyłącznie te osoby, które posiadają potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Aby uzyskać taki status konieczne jest zgłoszenie do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoby, które mają status emeryta opozycjonisty, świadczenie, o którym mowa, będzie wpływało na konto i będzie waloryzowane tak jak pozostałe dodatki dla emerytów i rencistów.

QUIZ PRL. Święta Państwowe w PRL

Pytanie 1 z 10
Obchodzone centralnie Dożynki były ukłonem władzy w stronę:
święta państwowe i oficjalne w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Ewelina Degowska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze