emeryt

i

Autor: SHUTTERSTOCK 25 sierpnia ZUS rozpoczyna wypłatę 14. emerytury

Świadczenia dla emerytów

14. emerytura - kiedy następny termin wypłaty czternastek?

2022-09-02 9:40

873 tys. emerytów i rencistów otrzymało w czwartek czternastą emeryturę. Łącznie dodatkowe świadczenie trafiło już do około 2,4 mln osób na kwotę około 3 mld zł. Następny termin wypłaty czternastek to 5 września. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca czternaste emerytury od 25 sierpnia. 1 września był kolejnym terminem przekazania środków.

Wrześniowe czternastki

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała PAP, że w czwartek dodatkowe świadczenie otrzymało 873 tys. emerytów i rencistów. "Kwota wypłat tylko z tego dnia to ponad 1 mld zł. Zdecydowana większość seniorów otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a więc 1338,44 zł brutto. Najwięcej środków w czwartek trafiło do seniorów z woj. śląskiego (140 mln zł), mazowieckiego (126 mln zł), dolnośląskiego (109 mln zł) i wielkopolskiego (97 mln zł)" - przekazała minister Maląg.

Następne wypłaty czternastek będą realizowane na początku przyszłego tygodnia. "W dniach 5 i 6 września dodatkowe świadczenie otrzyma niemal 1,2 mln seniorów, z czego niemal 900 tys. w pełnej wysokości" - podała szefowa MRiPS.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Kto otrzyma czternastkę?

Podkreśliła, że "dodatkowe, nieplanowane wcześniej środki finansowe z pewnością będą stanowiły kolejne ważne wsparcie w budżetach seniorów po wypłaconej przed pięcioma miesiącami trzynastej emeryturze". "Warto również pamiętać o zmianach podatkowych, dzięki którym emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki" - wskazała minister.

Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma w sumie ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Wysokość świadczenia

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała PAP, że w czwartek około 80 proc. świadczeniobiorców otrzymało czternastkę w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto". Przypomniała, że ZUS wypłaca świadczenie automatycznie, czyli nie trzeba składać wniosków o przyznanie pieniędzy. "Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia" - zaznaczyła.

Czternastą emeryturę przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających "Mama 4 plus" i renty inwalidzkiej. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Świadczenie wynosi na rękę 1217,98 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze