PKB 2022

i

Autor: Getty Images PKB 2022

Recesja gospodarcza

Wyhamowanie gospodarki niemal pewne. Dynamika PKB będzie poniżej zera

2022-09-01 13:58

Recesja gospodarcza zbliża się wielkimi krokami. Jak prognozuje Credit Agricole w komentarzu do czwartkowych danych o PMI, kwartalna dynamika PKB w III kwartale ukształtuje się poniżej zera. Jak wskazuje bank, te dane negatywnie oddziaływują na rentowność polskich obligacji i kurs złotego.

Spadek PMI. Spadek PKB i recesja nadchodzą wielkimi krokami

Jak podała firma S&P Global, wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w sierpniu wyniósł 40,9 pkt., względem 42,1 pkt. w lipcu. Jak wskazują ekonomiści Credit Agricole już od czterech miesięcy indeks jest poniżej granicy 50 pkt., która oddziela wzrost od spadku aktywności. Eksperci wskazują, że kształtuje się on na najniższym poziomie od maja 2020 roku (40,6 pkt.), czyli pierwszej fali pandemii COVID-19.

Wartość indeksu spadła przez niższy wkład w 4 z 5 składowych: nowych zamówień ogółem, bieżącej produkcji, zatrudnienia i czasu oczekiwania na dostawę. Poprawiły się za to zapasy materiałów, ale to za mało, aby przezwyciężyć negatywne tendencje. Szczególnie, że największy wpływ na spadek PMI miało zmniejszenie składowej dla nowych zamówień (z 35,6 pkt. do 33,4 pkt.)

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

Eksperci Credit Agricole zwracają uwagę, że składowa oczekiwanej produkcji przez 12 miesięcy zwiększyła się w sierpniu ponownie do granicy 54,5 pkt. względem 48,8 pkt. w lipcu. Jak tłumaczą ekonomiści banku, to odzwierciedlenie efektów statystycznych (niskiej bazy w lipcu, która była najniższa od kwietnia 2020), a nie optymizmu przedsiębiorców.

Problemy z zatrudnieniem, czeka nas spadek PKB

Według ekspertów, zbliżającą się recesję widać w trzecim z rzędu spadku zatrudnienia w przetwórstwie, którego tempo było najsilniejsze od dwóch lat. Ekonomiści Credit Agricole zaznaczają, że czwartkowe dane o koniunkturze w przetwórnie przemysłowym potwierdzają ich scenariusz, według którego dynamika PKB będzie poniżej zera, co doprowadzi do wystąpienia w Polsce technicznej recesji, czyli spadku PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Dzisiejsze dane są naszym zdaniem lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji - podkreślili eksperci banku.

Sonda
Obawiasz się zbliżającej się recesji?
Najnowsze