20 lat Polski w NATO. Tak się zmieniła armia

i

Autor: EAST NEWS 20 lat Polski w NATO. Tak się zmieniła armia

20 lat Polski w NATO. Tak się zmieniła armia [ZDJĘCIA]

2019-03-05 13:47

Ciężko w to uwierzyć, ale niedługo minie dokładnie 20 lat, odkąd Polska przystąpiła do NATO. Dwie w Pakcie Północnoatlantyckim dla naszej obronności były rewolucją.

12 marca 1999 roku Bronisław Geremek, ówczesny szew MSZ, przekazał Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do NATO. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał dokument już 26 lutego. - Wracamy tam, gdzie jest nasze miejsce, bo Sojusz to wspólna siła w imię wspólnych wartości - mówił wtedy Kwaśniewski, podkreślając, że zaledwie dziesięć lat wcześniej sytuacja w regionie budziła niepokój. Aby dołączyć do Traktatu Północnoatlantyckiego Polska musiała spełnić kilka warunków. Wymagane były m.in. całkowita rekonstrukcja armii oraz jej cywilna kontrola.

Niektóre z wymaganych zmian były symboliczne. Podczas ćwiczeń wojska Układu Warszawskiego oznaczały sojusznika na czerwono, a wroga na niebiesko. Na zachodzie przyjęło się odwrotnie. Poważniejszą zmianą było wprowadzenie armii zawodowej i zlikwidowanie poboru. Obronność przeniosła się z zachodniej granicy na flankę wschodnią.

- 20 lat temu Polska dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś należy do liderów NATO, chociażby dlatego, że wydajemy 2% naszego PKB na obronność. Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego na Łotwie, Rumunii, Afganistanie, w Iraku, a także w innych misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Żaganiu.

Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 roku ustawą o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych RP, wydatki na obronność wzrosną do 2,5 procent PKB w roku 2030. 

O tym jak wzrosła pozycja Polski w strukturach NATO świadczy chociażby szczyt zorganizowany w lipcu 2016 roku w Warszawie. Bezpieczeństwo naszego kraju, oraz regionu, zapewnia m.in. wzmacniana Flanka wschodnia. W Polsce stacjonują wojska sojusznicze, oraz rozmieszczono tu struktury dowódcze NATO. Polscy żołnierze działają w inicjatywach NATO, takich jak eFP (ang. enhanced Forward Presence) oraz tFP (ang. tailored Forward Presence).

W ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz członkostwa w NATO nasze wojska uczestniczyły w wielu misjach zagranicznych. Aktywny udział braliśmy w Albanii (AFOR w latach 1995-1996), Kosowie (KFOR od 1999), Bośni i Hercegowinie (IFOR w 1995-1996 i SFOR w 1996-2004), Afganistanie (od 2002 roku; misje ISAF i RSM) czy Iraku.

Aktualnie Wojsko Polskie bierze udział w misjach:

- KFOR w Kosowie (ok. 300 żołnierzy i cywilów);
-  Resolute Support Mission (RSM) w Afganistanie (od ok. 200 do ok. 400 żołnierzy);
-  NATO Mission Iraq (NMI; ok. 100 żołnierzy, w tym mobilny zespół treningowy, ochrona oraz pluton inżynieryjny);
-  Baltic Air Policing w państwach bałtyckich (ok. 140 żołnierzy w ramach 8 PKW, w tym 4 myśliwce F-16 wraz z pilotami oraz personelem naziemnym i zabezpieczającym).

Od czasu wstąpienia Polski do NATO na terytorium naszego kraju uruchomiono następujące struktury sojusznicze:

- MNC NE (Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie) – 1999;
- JFTC (Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy) – 2004;
- 3NSB (3 Batalion Łączności NATO w Bydgoszczy) – 2010;
- MP COE (Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy) – 2013;
- NFIU (Jednostka Integracji Sił NATO w Bydgoszczy) – 2015;
- CI COE (Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie) – 2017;
- MND NE (Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód w Elblągu) – 2017.

Najnowsze