12 marca 1999 roku Bronisław Geremek, ówczesny szew MSZ, przekazał Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do NATO. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał dokument już 26 lutego. - Wracamy tam, gdzie jest nasze miejsce, bo Sojusz to wspólna siła w imię wspólnych wartości - mówił wtedy Kwaśniewski, podkreślając, że zaledwie dziesięć lat wcześniej sytuacja w regionie budziła niepokój. Aby dołączyć do Traktatu Północnoatlantyckiego Polska musiała spełnić kilka warunków. Wymagane były m.in. całkowita rekonstrukcja armii oraz jej cywilna kontrola.
Niektóre z wymaganych zmian były symboliczne. Podczas ćwiczeń wojska Układu Warszawskiego oznaczały sojusznika na czerwono, a wroga na niebiesko. Na zachodzie przyjęło się odwrotnie. Poważniejszą zmianą było wprowadzenie armii zawodowej i zlikwidowanie poboru. Obronność przeniosła się z zachodniej granicy na flankę wschodnią.
- 20 lat temu Polska dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś należy do liderów NATO, chociażby dlatego, że wydajemy 2% naszego PKB na obronność. Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego na Łotwie, Rumunii, Afganistanie, w Iraku, a także w innych misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Żaganiu.
Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 roku ustawą o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych RP, wydatki na obronność wzrosną do 2,5 procent PKB w roku 2030.
O tym jak wzrosła pozycja Polski w strukturach NATO świadczy chociażby szczyt zorganizowany w lipcu 2016 roku w Warszawie. Bezpieczeństwo naszego kraju, oraz regionu, zapewnia m.in. wzmacniana Flanka wschodnia. W Polsce stacjonują wojska sojusznicze, oraz rozmieszczono tu struktury dowódcze NATO. Polscy żołnierze działają w inicjatywach NATO, takich jak eFP (ang. enhanced Forward Presence) oraz tFP (ang. tailored Forward Presence).
W ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz członkostwa w NATO nasze wojska uczestniczyły w wielu misjach zagranicznych. Aktywny udział braliśmy w Albanii (AFOR w latach 1995-1996), Kosowie (KFOR od 1999), Bośni i Hercegowinie (IFOR w 1995-1996 i SFOR w 1996-2004), Afganistanie (od 2002 roku; misje ISAF i RSM) czy Iraku.
Aktualnie Wojsko Polskie bierze udział w misjach:
- KFOR w Kosowie (ok. 300 żołnierzy i cywilów);
- Resolute Support Mission (RSM) w Afganistanie (od ok. 200 do ok. 400 żołnierzy);
- NATO Mission Iraq (NMI; ok. 100 żołnierzy, w tym mobilny zespół treningowy, ochrona oraz pluton inżynieryjny);
- Baltic Air Policing w państwach bałtyckich (ok. 140 żołnierzy w ramach 8 PKW, w tym 4 myśliwce F-16 wraz z pilotami oraz personelem naziemnym i zabezpieczającym).
Od czasu wstąpienia Polski do NATO na terytorium naszego kraju uruchomiono następujące struktury sojusznicze:
- MNC NE (Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie) – 1999;
- JFTC (Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy) – 2004;
- 3NSB (3 Batalion Łączności NATO w Bydgoszczy) – 2010;
- MP COE (Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy) – 2013;
- NFIU (Jednostka Integracji Sił NATO w Bydgoszczy) – 2015;
- CI COE (Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie) – 2017;
- MND NE (Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód w Elblągu) – 2017.