Główny Urząd Statystyczny brał pod uwagę takie czynności jak pranie, gotowanie, sprzątanie czy robienie przetworów. Niższa wartość prac domowych wykonywanych przez mężczyzn nie wynika jednak z dyskryminacji, ale po prostu z tego, że płeć brzydka wciąż mniej garnie się do pracy w domu. Średnio mężczyźni przeznaczają na prace domowe godzinę i czterdzieści pięć minut dziennie mniej niż kobiety.
Sprawdź rówież: 40 procent Polaków pracuje na czarno
Rzadziej oglądamy telewizję
Badanie „Budżet czasu ludności” dotyczy jednak nie tylko porządków. Sprawdza także, ile czasu poświęcamy na rozrywkę czy opiekę nad dziećmi. Okazuje się, że Polacy są coraz bardziej troskliwymi rodzicami. Swoim pociechom kobiety poświęcają 3 godz. dziennie, a mężczyźni 2 godziny. To wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem z 2004 r. - dla kobiet o 30 min., dla mężczyzn o 21 min. GUS tłumaczy ten wzrost bardzo ciekawie. Wynika on z tego, że ludzie... po prostu mniej czasu poświęcają na oglądanie telewizji.
Coraz więcej internautów
Jej miejsce zajmuje w życiu Polaków nie tylko opieka nad dziećmi. Coraz częściej za formę rozrywki uważane jest korzystanie z internetu, którym posługuje się już 24 proc. Polek i 32 proc. Polaków. Swoje badanie GUS przeprowadził w 2013 r. - po raz piąty od 1968 r. Dokonał tego we współpracy z Eurostatem. W badaniu wzięło udział prawie 75 tys. osób zamieszkujących w 28 tys. gospodarstw domowych.