Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci

300 zł dodatku do emerytury dla każdego! Trzeba tylko złożyć jeden wniosek

2021-02-03 12:09

Jeden prosty wniosek dzieli emerytów od dodatkowych pieniędzy. Dostać można nawet 300 zł. Każdy może poprosić o ponowne przeliczenie wysokości emerytury i renty, a to za sprawą zmian w przepisach. Co ważne, taki wniosek nie niesie ze sobą ryzyka - nie można obniżyć emerytury, a jedynie zyskać.

Jeżeli uważasz, że otrzymujesz zbyt niską emeryturę, mamy dobrą wiadomość. Dodatkowe kilkaset złotych jest w zasięgu ręki. Emerytom przysługuje prawo do ponownego przeliczenia emerytury w ZUS. Podobne uprawnienie mają renciści. Odpowiedni wniosek można złożyć w kilku wypadkach i, co bardzo ważne, nie niesie to ze sobą ryzyka, że emerytura zostanie obniżona.

ZOBACZ TEŻ: 500+ od poczęcia. Poseł chce pieniędzy na dziecko PRZED porodem

Z przeliczenia emerytury lub renty mogą skorzystać osoby, które składając wniosek o świadczenie nie miały wszystkich dokumentów (w efekcie okres ubezpieczenia był dłuższy niż deklarowany), osoby, które mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę oraz po uzyskaniu świadczenia, a także osoby, które składki opłacały już na emeryturze/rencie.

Jak podpowiada Wyborcza.biz, przeliczenie emerytury opłaci się osobom, które składki płaciły na studiach. To ze względu na zmianę przepisów w 2015 r., zgodnie z którą składki przysługują za cały okres na uczelni. Dodatkowo składki należą się także za urlop wychowawczy.

 - Przeliczenie świadczenia następuje na Twój wniosek. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym złożysz wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali Ci świadczenie w dotychczasowej wysokości - zwraca uwagę ZUS.

POLECAMY: Pojechali autobusem na gapę i... trafili na listę dłużników BIG. Teraz nie mogą nawet podłączyć kablówki

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Sonda
Waloryzacja rent i emerytur w Polsce powinna być:

Osoby, które pracowały po przejściu na emeryturę mogą wnioskować o przeliczenie, dołączając dokumenty, których wcześniej nie dostarczyło się ZUS, dokumentujące okresy składkowe. Wniosek o doliczenie okresu ubezpieczenia możesz złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. 

Co z niepracującymi? Wniosek o doliczenie do stażu okresów sprzed przyznania emerytury lub renty możesz złożyć w każdym momencie, np. gdy uzyskasz dokumentację z archiwum po zlikwidowanym zakładzie pracy lub odnajdziesz ją w domu.  - Za każdy miesiąc okresu składkowego doliczymy 1,3% podstawy wymiaru świadczenia, a za każdy miesiąc okresu nieskładkowego doliczymy 0,7% podstawy wymiaru świadczenia - pisze ZUS.

- Jeśli odnajdziesz lub uzyskasz dokumenty dotyczące Twojego faktycznego wynagrodzenia za lata sprzed przyznania świadczenia, to przeliczenie zarobków może mieć również wpływ na wysokość Twojej emerytury lub renty. W takim wypadku przeliczymy podstawę wymiaru Twojego świadczenia - podpowiada ZUS.

Ważny jest termin złożenia wniosku. Jak pisze Wyborcza.biz, wystąpienie o emeryturę w czerwcu może oznaczać stratę 10 proc. ze względu na sposób waloryzowania. W przypadku wniosków od stycznia do maja stosowana jest waloryzacja roczna i kwartalna.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze