Norweska emerytura dla obywateli innych państw
Jak podaje serwis dagsavisen.no powołując się na dane norweskiej rządowej agencji Nav, ponad 59 tys. osób otrzymuje norweską emeryturę poza granicami Norwegii. We wrześniu 2 proc. świadczeń dostają obywatele innych państw. - "Oznacza to wzrost o 6,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy liczba emerytów wzrosła ogółem o 2 proc. W szczególności wzrosła liczba emerytów mieszkających w Szwecji (więcej o 1100), Polsce (więcej o 600) i Danii (więcej o 300)" - wskazano. Z danych Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) ze stycznia 2021 roku wynika, że w Norwegii mieszkało 117 331 Polaków, stanowiących najliczniejszą mniejszość narodową w kraju. Stanowią 11,79 proc. populacji spośród wszystkich imigrantów.
Norweska emerytura. Wystarczy 5 lat pracy
Obywatel Polski, który pracował w Norwegii co najmniej przez 5 lat i był ubezpieczony w ramach Folketrygden (norweski system ubezpieczeń) po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli ukończeniu 67. roku życia ( dla kobiet i mężczyzn) uzyskuje prawo do minimalnej emerytury. Z kolei pełna emerytura gwarantowana przysługuje osobom, które przepracowały co najmniej 40 lat. Jeżeli okres ubezpieczenia będzie krótszy, emerytura gwarantowana będzie odpowiednio mniejsza.
Minimalna emerytura w Norwegii
Serwis Infor.pl podaje, że wysokość minimalnej emerytury w Norwegii zależy od wielu czynników m.in. tego czy ubezpieczony był osobą samotną, czy jego partner życiowy pracował oraz od kwoty podstawowej Grunnbeløpet, która od 1 maja 2024 roku stawka G wynosi 118 620 NOK (43 793 zł). W 2024 roku minimalna emerytura norweska wynosi ok. 160 000 NOK rocznie, czyli 59 093 zł (kurs z 18 listopada), co daje 5 tys. miesięcznie. Aby otrzymać świadczenie Polacy, którzy pracowali w Norwegii, muszą złożyć wniosek w ZUS.