Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Jak wyglądają pozostałe terminy? Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie przyznane i wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Już milion złożonych wniosków na 500 plus!
Jeden wniosek na wszystkie dzieci
W przypadku rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci, rodzice Ci składają od lipca 2019 r. jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. – Nasza, ponad już trzyletnia praktyka w realizacji programu pokazuje, że gminy rozpatrują wnioski i wypłacają przyznane świadczenia na bieżąco, bez czekania na maksymalne terminy możliwej wypłaty – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.
Od sierpnia w urzędzie
Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie. – Opracowaliśmy nowy wzór wniosku. Formularz został uproszczony. Nowy wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Od pierwszego lipca świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” przysługuje na każde, również pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie i pieczy zastępczej (rodzinnej i instytucjonalnej) do 18. roku życia.
Spadek ubóstwa
Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Według danych GUS stopa ubóstwa skrajnego w latach 2015-2017 zmniejszyła się z poziomu 6,5 proc. do 4,3 proc., tj. o ok. 3,4 proc. Jednocześnie stopa ubóstwa wśród dzieci zmniejszyła się z poziomu 9,0 proc. do 4,3 proc. W tym samym czasie ubóstwo skrajne wśród gospodarstw domowych samotnych rodziców z dziećmi na utrzymaniu obniżyło się z poziomu 6,5 proc. do 2,5 proc., co oznacza spadek o ponad 60 proc. To największy spośród wszystkich typów rodzin spadek w tym okresie. Wśród rodzin wielodzietnych ubóstwo obniżyło się z poziomu 12,2 proc. do 6,4 proc., czyli o prawie połowę.
Polityka rodzinna na wysokim poziomie
W ocenie 48 proc. Polaków obecna polityka państwa wobec rodziny jest dobra, a zdaniem 14 proc. – bardzo dobra. 27 proc. ocenia ją dostatecznie, a zaledwie 7 proc. niedostatecznie (4 proc. nie ma zdania na ten temat) – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na trzy lata od wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”.
Raport wskazuje na wyraźny wpływ programu „Rodzina 500 plus” na ocenę polityki państwa wobec rodziny. „Do 2013 r. włącznie odsetek Polaków, którzy dobrze lub bardzo dobrze postrzegali działania prorodzinne państwa, nie przekraczał 16 proc. Większość badanych oceniała je dostatecznie, a w niektórych latach nawet niedostatecznie” – czytamy w raporcie. Od 2017 r. widoczna jest znaczna poprawa, a udział odpowiedzi „niedostatecznie” sięga maksymalnie 11 proc.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Wypłacą dodatkowe 500 plus! Kiedy wypłaty i jak je otrzymać?
Co ciekawe, najbardziej krytyczni i dostrzegający najwięcej minusów w programie są osoby, które mają dziecko, ale nie otrzymują świadczenia „500 plus”. „Wraz ze wzrostem liczby dzieci, na które respondenci otrzymują świadczenie wychowawcze, rośnie zadowolenie z działań państwa i podkreślanie zalet programu” – wynika z badania.
Gdzie złożyć wniosek o 500 plus
Od 1 lipca wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus można złożyć za pomocą portalu empatia.mpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia będzie można to zrobić w gminie, w której mieszkamy.
Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze
To, kiedy zostaną wypłacone pieniądze zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Oto maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:
- Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
- Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
- Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
- Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
- Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.