Zmiany w 500 plus
Świadczenia dla wszystkich samotnych rodziców, warunek, że jeden z pobierających środki i z programu rodziców musi pracować oraz odebranie "500 plus" najbogatszym. To najczęściej pojawiające się w badaniu opinie. Pieniądze dla wszystkich samotnych rodziców, bez względu na liczbę dzieci popiera 73 proc. ankietowanych. Uwzględnienie w programie także rodziców jedynaków, pod warunkiem, że oboje pracują popiera 70 proc., z kolei 60 proc. popiera odebranie świadczenia najbogatszym.
Ankietowanych zapytano także o ich stosunek to ruchu antyszczepionkowego. Przyznawanie świadczenia, pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom popiera 53 proc. respondentów. Zastąpienie "500 plus" bonami na posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci popiera 51 proc. ankietowanych. 48 proc. zgadza się na odebranie świadczenia bezrobotnym rodzicom.
W badaniu uwzględniono sympatie polityczne Polaków. Wśród wyborców PO na pierwszą pozycję wysuwa się pomysł odebrania “500 plus” najbogatszym (81%), podczas gdy wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości ten pomysł zajmuje trzecie miejsce (53%).
Również więcej wyborców PO popiera pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (75%), ale i wśród elektoratu PiS ta propozycja zyskuje znaczne uznanie (66%).
Podobny odsetek badanych sympatyków PiS i PO jest za przyznaniem “500 plus” dla wszystkich samotnych rodziców (79% vs 78%).
- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl