500 zł na dziecko. Pytania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

2016-03-24 11:00

Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500+. Internauci wciąż mają wiele pytań dotyczących zasad przyznawania świadczenia. Ich wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polistyki Społecznej.

W jakiej formie świadczenie 500+ będzie wypłacane? Kto je wypłaci?
Świadczenie będzie wypłacane w formie dogodnej dla rodziców, czyli przelewem na konto lub w gotówce. Będzie je wypłacać samorząd gminy.

Od kiedy będzie można składać wnioski o świadczenie i skąd taki wniosek pobrać?
Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać od momentu wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającej program „Rodzina 500 plus", czyli od 1 kwietnia 2016 r. Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczenia wychowawczego będzie udostępniał podmiot realizujący świadczenia wychowawcze, tj. samorząd gminnych. Wniosek on-line będzie można złożyć poprzez 4 kanały: bankowość elektroniczną, PUE ZUS, czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP elektroniczną platformę usług administracji publicznej. Wniosek będzie dostępny w każdym z tych kanałów.

Z moim drugim mężem mamy jedno wspólne dziecko, ale ja mam też dziecko z pierwszego małżeństwa. Czy przysługuje nam 500 zł?
W opisanej sytuacji rodzinę stanowią małżonkowie i zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 r. życia, w tym także dziecko z poprzedniego związku. W takim przypadku, w ramach tej rodziny, na ogólnych zasadach, świadczenie wychowawcze na drugie dziecko będzie przysługiwać niezależnie od dochodu, a na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.

Z partnerem mamy i wychowujemy 3 wspólnych dzieci. Czy mimo braku ślubu przysługuje nam 500 zł na dziecko?
Świadczenie wychowawcze rodzina otrzyma bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach o ile wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko. W tym przypadku świadczenie na drugie i kolejne dziecko będzie przysługiwać niezależnie od dochodu, a na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze