500-złotowy banknot wydrukuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Decyzja o wprowadzeniu na rynek pieniądza o tak wysokim nominale stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Polaków - zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli. W ciągu ostatnich miesięcy NBP zauważył wzrost zainteresowania banknotami o dużych wartościach, zwłaszcza 200-złotowymi. Przez ostatnie 12 miesięcy zapotrzebowanie na banknoty o nominale 200 zł wzrosło o 28 procent. Tymczasem struktura nominałowa polskich banknotów pozostaje niezmieniona od 21 lat.
Zobacz również: Wodoodporny banknot z Winstonem Churchillem zastąpi papier
Umieszczenie na środku płatniczym jednego z królów Polski pozwoliło na zachowanie ciągłości chronologicznej na banknotach z serii „Władcy polscy". Podobnie jak poprzednie banknoty z tego cyklu (10, 20, 50, 100 i 200 zł), projekt przygotował Andrzej Heidrich. Do tej pory w serii ukazały się pieniądze z podobiznami książąt i królów Polski z dynastii Piastów oraz Jagiellonów. W obiegu znajdują się pieniądze, na których widnieją: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.
- W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – tłumaczy prezes NBP prof. Marek Belka w komunikacie prasowym NBP.
W obiegu znajduje się 1,77 mld sztuk polskich banknotów o łącznej wartości przekraczającej 170 miliardów złotych.
Źródło: nbp.pl