800 plus dla osób bez pracy. Komu przysługuje wsparcie?
Zgodnie z art. 48. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
- w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę
- z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
Ustawa przewiduje dwa różne przypadki prawa do dodatku aktywizacyjnego tzn. skierowanie na określone stanowisko „z urzędu” lub z własnej inicjatywy.
W pierwszym przypadku dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
W drugim przypadku, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
W jakich przypadkach nie przysługuje „800 plus” dodatku aktywizacyjnego?
Art. 72. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje okoliczności wyłączające uprawnienie do dodatku aktywizacyjnego. Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
- skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych(…)
- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony(…)
- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego
- przebywania na urlopie bezpłatnym.