Renta szkoleniowa z ZUS. Mało znane świadczenie, które może zmienić twoje życie

i

Autor: Getty Images

Zasiłki

800 plus dla osób bez pracy. Jak je dostać?

2024-07-31 16:45

Dodatek aktywizacyjny może być określony umownie jako 800 plus dla osób bez pracy. Bardziej precyzyjne byłoby określenie „dodatkowy przelew dla osób, które dopiero co wróciły do pracy, maksymalnie 834,72 zł od 1 czerwca roku 2024”.

800 plus dla osób bez pracy. Komu przysługuje wsparcie?

Zgodnie z art. 48. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:

  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Ustawa przewiduje dwa różne przypadki prawa do dodatku aktywizacyjnego tzn. skierowanie na określone stanowisko „z urzędu” lub z własnej inicjatywy.

W pierwszym przypadku dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

W drugim przypadku, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

W jakich przypadkach nie przysługuje „800 plus” dodatku aktywizacyjnego?

Art. 72. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje okoliczności wyłączające uprawnienie do dodatku aktywizacyjnego. Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:

  • skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych(…)
  • podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony(…)
  • podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego
  • przebywania na urlopie bezpłatnym.
QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze